V dnešní době jsou sociální sítě neodmyslitelnou součástí našich životů. Slouží k udržování kontaktů, sdílení zážitků a získávání informací. Avšak neustálé propojení s digitálním světem může mít i své stinné stránky.
Sociální sítě nabízejí řadu výhod: umožňují nám udržovat kontakt s přáteli a rodinou, poskytují přístup k informacím a novinkám, nabízejí zábavu a vzdělávání a umožňují propojení s profesními komunitami. Jenže negativní dopady někdy převažují a jediným řešením je dát si pauzu.
Negativní vlivy sociálních sítí
Časté používání sociálních sítí je spojeno se zvýšeným rizikem depresí a úzkostných poruch. Studie z roku 2015 zjistila, že u britských dětí je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou vykazovat vysoké nebo velmi vysoké skóre v oblasti duševního zdraví, pokud ve školním dni používají sociální sítě 3 hodiny nebo déle.
Malá studie z roku 2018 zjistila přímou souvislost mezi snížením používání sociálních sítí a zlepšením depresí a pocitu osamělosti. V průzkumu společnosti ExpressVPN z roku 2021 uvedlo 86 % z 1 500 dotazovaných Američanů, že sociální sítě negativně ovlivňují jejich štěstí a sebevědomí. Negativní vliv na úzkost, osamělost a depresi uvedlo 79 až 83 % respondentů.
Používání sociálních médií může také zvýšit pocit FOMO neboli strachu z toho, že nám něco uniká, když vidíme, že přátelé a influenceři zveřejňují pouze cestování, úspěchy, vztahy a další šťastný (ale neúplný) obsah.
Podle webu HuffPost 62 % uživatelů Facebooku a Twitteru uvedlo, že ve srovnání s příspěvky ostatních mají pocit, že nejsou dostatečně úspěšní. Dále mohou sociální sítě snižovat produktivitu, zhoršovat kvalitu spánku a vytvářet závislost podobně jako hazardní hry.
Přínosy odpojení se od sociálních sítí
Odpojením se od sociálních sítí se zbavíte zbytečného stresu a zlepší se vám nálada. Ve studii z roku 2020 zveřejněné na MDPI se 61 účastníků na jeden týden odpojilo od sociálních sítí. Po uplynutí této doby byla u účastníků pozorována výrazná pozitivní změna nálady.
Detoxikace od sociálních sítí vám také může pomoci lépe spát. Studie z roku 2021, které se zúčastnilo 132 lidí, zjistila, že omezení používání sociálních médií na týden zlepšilo kvalitu spánku. Bez scrollování na sociálních sítích navíc zjistíte, že máte více volného času. Ten můžete věnovat například vztahům, sportovním aktivitám nebo novým dovednostem.
Tipy, jak se odpojit od sociálních sítí
Odpojit se od sociálních sítí vyžaduje určitou míru sebekontroly a plánování. Můžete začít stanovením denních časových limitů. Odstraňte aplikace z mobilního telefonu nebo alespoň vypněte upozornění.
Vyplňte nabytý čas jinými aktivitami, jako je čtení, sportování nebo posezení s přáteli. Pokud ani tyto kroky nepomohou a stále vás to bude k sociálním sítím táhnout, zkuste dočasně deaktivovat své účty a informovat blízké, že si dáváte od sociálních sítí pauzu.
Zdroj: More children using social media report mental ill-health symptoms, 2015, Melissa G. Hunt, No More FOMO: Limiting Social Media Decreases Loneliness and Depression, 2018, ExpressVPN, HuffPost, Lorna Brown, Fear of Missing Out, Mental Wellbeing, and Social Connectedness: A Seven-Day Social Media Abstinence Trial, 2020, Sarah Graham, Taking a Break from Social Media Improves Wellbeing Through Sleep Quality, 2021, MedicalNewsToday, Make use of, Harvard Summer School,
Autor: Dominika Jandorová