Pokojových květin samozřejmě existuje celá řada. Jejich potřeby se také liší. Přesto ale existuje několik pravidel, která byste při pěstování květin v domácnosti měli dodržovat. Jaké rostliny vybrat a jak se o ně starat?
Pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. V bytě slouží také při čištění vzduchu, tvorbě kyslíku, zlepšují lidskou náladu a mají vliv na psychické i fyzické zdraví. Aby se nám takto odvděčily, je ale třeba se o ně správně starat.
Jarní přesazování a pěstování květin ve vodě
Některé rostliny je třeba přesazovat častěji, jiné zase méně. Na jaře se každopádně probouzí příroda nejen venku. I pokojové květiny poznají, že je třeba něco změnit. Pokud listy vaší rostliny hnědnou, je to známka toho, že je třeba ji přesadit. A k tomu je ideální čas v březnu či dubnu, píše Prima Living.
Několik hodin před přesazením květinu zalijte, aby šla dobře vytáhnout z květináče. Květině dopřejte větší květináč s dostatkem půdy, hnojivo a hodně vody.
Některé květiny není třeba přesazovat, dlouhodobě je totiž můžete pěstovat přímo ve vodě, kterou stačí jednou za čas vyměnit. Jedná se například o tchynin jazyk, tlustici, potosy, zamiokulkas či fíkusy, radí iReceptář.
Nejčastější chyby v péči o pokojové rostliny
Pokud se chcete o rostliny postarat, vyhněte se chybám, kterých se nejčastěji lidé dopouštějí. Jednou z nich je to, že máte v místnosti příliš suchý vzduch, který neprospívá téměř žádné rostlině. Pokud s ním máte problém, nezapomeňte každé ráno listy rostlin orosit.
Rostliny potřebují živiny. Jenomže jim škodí nejen jejich nedostatek, ale také přemíra. V zimě hnojte květiny jednou do měsíce, v létě pak maximálně jednou za 2 měsíce.
V neposlední řadě si dávejte pozor na průvan. Málokterá rostlina je stavěná k tomu, aby ustála náhlé změny teploty a prudké větry od okna či z otevřených dveří. Nenechávejte tak pokojovky u zdroje průvanu příliš dlouho.
Zdroj: Prima Living, iReceptář, Dům&Zahrada, Český kutil, Zprávy aktuálně
Autor: Šárka Cvrkalová