Sociopati jako manipulativní jedinci: Nepleťte si je s psychopaty

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sociopatie
Zdroj: Shutterstock

Pojmy psychopat a sociopat si mnoho lidí plete. Mezi těmito dvěma duševními poruchami jsou nicméně výrazné rozdíly. Obě tyto osoby mohou být pro své okolí především emočně nebezpečné. Se sociopatem se přesto dá nějakým způsobem naučit vycházet.

Zpočátku působí sympaticky, jsou okouzlující a získají si vás na svou stranu. Nicméně se z nich později stávají manipulátoři. Problém to bývá na pracovišti, daleko častěji je ale obětí sociopata jeho partner nebo jiný člen rodiny, uvádí Very Well Mind.

Rozdíl mezi sociopatem a psychopatem

Sociopaté jsou lidé, kteří trpí antisociální poruchou osobnosti. Postrádají ohleduplnost, nepociťují výčitky svědomí. Typické je pro ně manipulativní chování. Na rozdíl od psychopata nicméně vnímají emoce. Sice v menším měřítku než zdravý člověk, i tak jsou pro ně ale důležité.

Psychopatie se projevuje poruchou spojenou s nedostatečným vývinem mozku. Dá se tak říct, že se psychopatem narodíte, nicméně sociopatem se stanete. Má na vás vliv dění ve vašem životě, které postupně vaši osobu formuje, popisuje Mayo Clinic.

Psychopat dělá špatné věci, aniž by si to uvědomoval. Sociopat ví, že to, co dělá, není dobře. Přesto si ale nemůže pomoci. Svých chyb jen málokdy lituje. Chápe, že se dopustil něčeho špatného, nehodlá na tom ale nic měnit.

Jak poznat sociopata?

Sociopaté jsou lidé, kteří neberou ohledy na své okolí, jdou tvrdohlavě za svým cílem, pokud se jim něco nedaří podle jejich představ, nastupuje vztek a agrese. Přesto nicméně lze s takovým člověkem udržovat partnerský vztah v případě, že se léčí a že víte, jak na jeho nálady reagovat.

Sociopaté jsou velmi často aktéry trestných činů. Jde obvykle o stalking, vyhrožování partnerovi nebo o různá napadení. Všechny tyto věci dělají nemocní lidé proto, že se cítí nadřazení nad ostatní, mají pocit, že se mohou vyhnout jakémukoli trestu.

Sociopatie se léčí pomocí terapií i léků. Postižený se učí lépe pracovat se svými emocemi, učí se znovu socializovat a zapadnout do běžné společnosti. Jde nicméně o velmi složitý a dlouhodobý proces, který obvykle mívá jen částečnou úspěšnost, doplňuje WebMD.

Zdroj: Healthline, Mayo Clinic, WebMD, Cleveland Clinic, Very Well Mind

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články