Český absint někteří znalci za absint nepovažují. Ten francouzský zase pochází ze Švýcarska

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Absinth
Zdroj: Shutterstock

Absint je tvrdý alkoholický nápoj, který se vyrábí z pelyňku, anýzu a fenyklu. Má typicky zelenou barvu, a i proto se mu často říká také zelená víla. Historie nápoje není zase až tak dlouhá, jeho příběh začíná až v 18. století.

Už na egyptském papyru z roku 1550 př. n. l. se objevily informace o tom, že pelyněk má léčivé účinky. Dělat z něj ale alkohol nikoho dlouhá století nenapadlo, uvádí Science History Institut. Až v roce 1792 byl absint patentován jako takzvaný „lék na všechno“.

Léčivý elixír

Úplně poprvé absint namíchal švýcarský doktor jménem Pierre Ordinaire. Ten recept předal sestrám Henriodovým, které absint prodávaly jako léčivý elixír, píše Lafee.

Ve 40. letech 19. století obliba absintu vzrostla a začal se prodávat jako klasický alkohol, nikoli pouze jako lék na zdravotní problémy. Koneckonců už dříve ho lidé pili spíše pro jeho chuť a návykovost, důvody nicméně museli obvykle skrývat, aby se k němu dostali. To se v tuto chvíli změnilo.

Pravý a český absint

V 80. letech se stal absint velmi oblíbeným ve Francii, tou dobou se už ale šířil i ve zbytku Evropy. Ačkoli původně nápoj vznikl ve Švýcarsku, dělí se na dva druhy.

Tomu prvnímu se říká pravý, nebo také francouzský absint, uvádí Britannica. Druhý tip, někdy označován jako bohémský, se často také značí přídomkem český. Více než zelený bývá zbarvený do světle modra.

Vynechává totiž některé bylinné složky a nedestiluje se, pouze se filtruje. Pro některé znalce a odborníky český absint správně mezi absinty nepatří.

Zdroj: Science History Institut, Food & Wine, Lafee, The Good Life France, WebMD, Britannica

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články