Pokud chce mít člověk zdravé a dobře vypadající vlasy, je třeba se o ně dobře starat. Obzvlášť v zimě jsou někteří jedinci náchylní k problémům s nimi. Existuje ale celá řada doporučení, jak preventivně vlasy chránit a co dělat, abyste s nimi na ulici každého okouzlili.
Pravděpodobně žádná žena nechce ráno vstávat o půl hodiny dřív a před zrcadlem upravovat svůj účes. Pokud se budete o vlasy starat pravidelně, postačí vám na jejich ranní úpravu pár minut. Následující rady vám dlouhodobě pomohou se zkvalitněním péče o vaše kadeře.
Správné mytí vlasů je základ
Někteří lidé si neuvědomují, že mytí vlasů je něco víc než jen nanesení šamponu a jeho následné opláchnutí. Je třeba si dát na čas, produkt poctivě vmasírovat až ke kořínkům vlasů a nechat ho následně několik minut působit, radí WebMD.
Velmi důležité pro vlasy je používat přípravky přírodní. Možná si za ně připlatíte, rozhodně se to ale vyplatí. Vždy vybírejte šampon podle typu vlasů. Máte je spíše suché, lámou se a vypadávají? Nebo jste se nedávno barvili? Na tom všem při výběru produktů záleží. Pokud si nejste jisti, v lékárně či drogerii vám personál rád poradí.
Dodejte tělu vitamíny a minerály
Na vlasech se projeví i to, jaké potraviny zařazujete do svého jídelníčku. Pro silné a pevné vlasy konzumujte hodně surovin obsahujících zinek, ke kterým patří například zelenina, především pak saláty, špenát, zelí a cuketa. Důležité jsou také omega-3 mastné kyseliny, které najdete v rybách a semínkách, píše Healthline.
Kondicionér jednou týdně
Delší vlasy by měl člověk mýt podle doporučení odborníků dvakrát do týdne. Ne vždy je ale třeba používat kondicionér. Ten stačí využít na každé druhé umytí.
Kondicionér zajistí vašim vlasům lesk a jemnost a pomůže s jejich rozčesáváním. Po aplikaci ho vždy nechte na vlasech několik minut působit. Ihned po jeho smytí pak vlasy vysušte a pročesejte.
Závěrečným tipem pak je vlasy nemýt ani příliš horkou, ale ani příliš ledovou vodou. Ideální je nastavit teplotu na vlažnou. Při mytí s nimi zacházejte šetrně, protože jsou mokré vlasy až třikrát náchylnější k lámání a poškození. Díky dodržování všech výše zmíněných tipů byste ale v péči o ně neměli mít problémy.
Zdroj: Healthline, WebMD, Daily Mail, Byrdie
Autor: Šárka Cvrkalová