V minulosti byly považovány za pracovní oblečení. Montérky s laclem a kšandami nosili především dělníci, a to i proto, že měl tento oděv mnoho kapes pro jejich nářadí. Postupem času se ale vyvinuly lacláče, které jsou dnes oblíbené především u mladší generace. A nejedná se pouze o typicky džínové kalhoty, dělají se v mnoha barvách.
Server Fatface uvádí, že historie lacláčů sahá už do 17. století. Tehdy je začal v Indii vyrábět Dongari Kapar, který potřeboval pro manuální práci oblečení z robustní látky s mnoha kapsami, které zároveň bude chránit velkou část jeho těla a také spodní vrstvu oblečení, které měl při práci na sobě. Tehdy nejspíš netušil, že vytvořil módní trend.
Rychle se staly populárními
Montérky se velmi rychle staly oblíbeným oblečením a v 18. století je využívali dělníci, ale také farmáři či pracovníci v dolech. I v 19. a v první polovině 20. století se používaly kalhoty s kšandami především jako pracovní oblečení.
Až kolem 50. let minulého století se začal jejich styl přizpůsobovat více tomu, aby se jednalo o pohodlné oblečení, které si člověk může vzít kamkoli. Začala se používat jemnější látka, lacláče se čím dál častěji objevovaly na ženách.
Právě ty v nich také vyšly v 60. letech ve Spojených státech do ulic, když protestovaly za práva pro ženy. Chtěly dokázat, že i ony mohou nosit tohle původně pánské oblečení a že si zaslouží stejné zacházení, píše Toast.
Módní styl
V 70. a 90. letech minulého století začaly lacláče nosit mnohé celebrity, které z nich udělaly módní styl. Obyčejní lidé se hollywoodskými hvězdami začali inspirovat a brzy se tak i výroba oblečení uzpůsobila více běžnému nošení, než pouze nošení pro pracovní činnost.
Dnes se lacláče dělají v různých barvách, velikostech, s úzkým i širokým pasem, často se nosí pouze s jednou kšandou přes rameno. Kapsy se postupně zmenšily a nářadí by se do nich dnes už spíše nevešlo. Potkat na ulici muže či ženu v tomto módním kousku rozhodně není ničím netradičním.
Zdroj: Fatface, Stan Ray, Toast, History of Jeans
Autor: Šárka Cvrkalová