Během nachlazení je nám často nejhůř večer. Může za to celodenní boj těla s nemocí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Nemocny muz
Zdroj: Shutterstock

V zimním počasí není nic neobvyklého, že chytneme nějakou nepříjemnou nemoc. Pokud nás trápí kašel, rýma či teploty, obvykle je nám nejhůře navečer. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, proč tomu tak je?

V prvních dnech při nachlazení je člověku obvykle špatně jak během dne, tak i v noci. Potom se ale situace začne zlepšovat a chvíli si možná dokonce říkáte, že už máte problémy z krku. Jenže pak přijde večer a situace se opět zhorší. Kašel vás dusí, ucpaný nos vás nenechá spát a teplota se zvýší.

Je to dobrý znak

Když je člověk nemocný, tělo se snaží vší silou bránit. Vydává energii na to, aby se zbavilo toxinů a virů v těle. Tím pádem večer jdeme spát ještě unavenější než za běžných okolností. Je to také důvod toho, že jsme hodně unavení a často usínáme i během dne, vysvětluje Healthline.

Po celodenním boji obvykle tělu večer energie dochází, takže se sníží i vaše obranyschopnost. Proto často před spaním máme teplotu. To, že člověka více trápí rýma a kašel, je způsobeno především tím, že ležíme v posteli v pozicích, ve kterých se nám špatně dýchá, dodává Self.

Pokud vaše zdravotní problémy večer zesilují, je to v podstatě dobře. Znamená to, že má tělo přes den dostatek energie na to, aby vás udrželo v lepším stavu. A večerní komplikace obvykle prospíte, takže se s nimi poperete v klidovém režimu.

Opatření, která mohou pomoci

Pokud vás večer trápí kašel, velmi špatně se vám bude usínat. A ani horečka není nic, co by vám navodilo hezký spánek. Existují proto způsoby, kterými si můžete navečer trochu pomoci.

Před spánkem vyzkoušejte inhalovat bylinky zalité horkou vodou, dostatečně pijte a udržujte přiměřenou teplotu vzduchu. V ložnici by to těsně před spánkem mělo být okolo 18 °C, doporučuje Time.

V neposlední řadě pak samozřejmě také mějte pod hlavou dostatek polštářů, aby se vám lépe dýchalo. Co se týče srážení horečky, začněte s ním raději dřív. I když máte teplotu jen malou, raději si půlku prášku vezměte, abyste se přes noc pořádně vypotili.

Zdroj: Time, Healthline, Self

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články