Mnoho lidí si plete záchodovou mísu s odpadkovým košem. Hází do ní všechno, co je napadne, přitom celá řada věcí může vést tak leda k tomu, že budete brzy potřebovat instalatéra. Následující seznam vám napoví, proč byste do záchodu neměli vyhazovat například vlhčené ubrousky nebo zbytky oleje po smažení.
Na většině veřejných záchodů už je dnes upozornění, že vložky ani vlhčené ubrousky do mísy nepatří. Mnoho lidí to ale ignoruje. A dokonce i doma často házíme do toalety věci, které v ní mohou způsobovat usazování vodního kamene a další problémy.
Vlhčené ubrousky, vložky a tampony
Ano, každý tyto pomůcky běžně v koupelně používáme. Jenomže pokud je spláchnete do záchodu, velmi snadno způsobíte jeho ucpání. Vložky ani vlhčené ubrousky se nerozloží jako toaletní papír. Naopak.
Tyto hygienické potřeby tvoří především celulóza a umělá vlákna. Vlivem vody nabobtnají a mohou ucpat toaletu nebo dokonce i trubky někde za ní. A řešení takového problému je pak finančně náročné.
Vlasy a chlupy
Dámy, přiznejte se, kolikrát v koupelně vyčistíte hřeben a hrst vlasů hodíte do toalety? A ani pánové nejsou v tomto ohledu úplná neviňátka, po holení zase často hází do mísy celé kupky vousů a chlupů.
Jenže chlupy a vlasy jsou velmi lehké, takže když toaletu spláchnete, zůstanou uvězněné poměrně na povrchu. Tím pádem mohou vytvořit překážku, která později vede k ucpání záchodu. Instalatér sice problém vyřeší, bude vás to ale stát peníze a možná také trochu pošramocené ego, až vám řekne, co záchod ucpalo.
Olej a zbytky jídla
Mnoho lidí po smažení vezme pánev s olejem a vyleje její obsah do záchodu. Někdy do něj také seškrabujeme zbytky jídla. Jenomže právě mastnoty z těchto věcí způsobují, že se v takzvaném šnekovi v toaletě usazuje vodní kámen.
Vodní kámen se dá z toalety manuálně vyčistit, pokud do ní ale budete zbytky jídla vyhazovat pravidelně, časem budete potřebovat na pomoc opět instalatéra. Raději tak vše vyhazujte do odpadkového koše.
Zdroj: Family Handyman, Better Home & Gardens, Water Corporation
Autor: Šárka Cvrkalová