Každý rok na ulici i v těch největších mrazech potkáme někoho, kdo má na sobě kraťasy. Někdy lidé chodí v tričku, jindy mají na horní části těla bundu a na hlavě čepici, zatímco dole jsou oblečení jen minimálně. Ačkoli je prokázáno, že otužování je zdravé, v tomto případě se jedná spíš o nesmyslnou šílenost.
Někteří lidé v zimě podnikají kroky k tomu, aby posílili svou imunitu. Pro někoho je koupání v ledové vodě nebo skákání jen ve spodním prádle do sněhu šílenstvím. Má ale prokázané pozitivní účinky na naše zdraví.
Proč je otužování zdravé?
Otužování není vyhrazeno jen pro elitní sportovce. Může se stát součástí životního stylu každého z vás. Je jen třeba s ním začínat postupně, například doma v ledové sprše, a až časem se jít koupat v mrazech do rybníka, varuje Krajská hygienická stanice Středočeského kraje.
Server nicméně otužování doporučuje jako formu prevence například před respiračními onemocněními. Koupání v ledové vodě stimuluje bílé krvinky, což zvyšuje imunitu lidského těla. Dochází také k lepší cirkulaci krve, regulace zánětlivých procesů nebo zvyšování produkce cytokinů, které taktéž pomáhají zvyšovat imunitu, vysvětluje Gym Beam.
Rozdíl mezi otužováním a šílenstvím
Když někdo vidí v zimě venku člověka v kraťasech, často ho označí za otužilce. Ve skutečnosti jde ale o nezdravý návyk, který nemá s otužováním nic společného.
„To je naprosto nezdravá záležitost, možná jsou zajímaví pro své okolí. Už Sebastian Kneipp kdysi napsal, že by se měl člověk oblékat rovnoměrně. A ne mít promrzlé nohy a nahoře být jako cibule. To by působilo špatně na krevní oběh,“ vysvětluje pro iDNES bývalý záchranář a voják Zdeněk Mikoláš.
On sám se otužování věnuje už roky a vnímá, jak mu pomáhá s jeho zdravím. Pokud jde ale v zimě na nákup, do společnosti nebo jen na krátkou procházku, vždy se dobře oblékne.
Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje, iDNES, Fyzioklinika, Gym Beam, Novinky
Autor: Šárka Cvrkalová