Silonky: Možná vás překvapí, že je objevil český vědec a chemik Otto Wichterle

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Silonky
Zdroj: Olexandr Taranukhin / Shutterstock.com

Doplněk, bez kterého si dnes nedovedeme představit žádný outfit, který obsahuje šaty nebo sukni: silonky. Jejich předchůdkyně nylonky vznikly o pár let dříve, ale my jsme Češi a máme silonky. Zejména pak proto, že za jejich objevem stál český vědec Otto Wichterle.

Syntetické polyamidové vlákno vyvinuli vědci firmy DuPont ve 30. letech a našlo uplatnění v textilním odvětví.

Výrobu nylonek zastavila válka

Na svět přišly nylonky. Do té doby se punčochy vyráběly z hedvábí nebo bavlny, takže vznik nylonek byl pro svět velkou událostí.

Jak zmiňuje server Lidovky, když výrobci přijeli na světovou výstavu v New Yorku, tak ženy jim mohly ruce utrhnout. Poté ale přišla válka, továrny zastavily výrobu nylonek a vlákno sloužilo pro vojenské účely. Vyráběly se z něj padáky.

Silonky jsou z Čech

Abychom ale nepřisuzovali Američanům všechnu smetanu, tak i v Čechách má historie punčocháčů svůj podíl. U nás totiž vznikly silonky. Vlákno se jménem silon objevil český vědec a chemik Otto Wichterle, který jej vyvinul v baťovských dílnách.

Ten jej objevil již před válkou, ale z obavy, aby objev nepadl do rukou nacistů, dal svůj nápad takříkajíc k ledu. Když skončila 2. světová válka, rozjela se výroba ve velkém a v roce 1950 založili Fred Vatter a Otto Palme známou značku Bellinda.

Značka byla založena ve městě Krásná Lípa a název pochází od „Bella Linda“, což v překladu znamená právě Krásná Lípa.

Punčocháče znali už dříve

Sice silonky prodělaly velký boom po 2. světové válce, ale znali je již staří Egypťané. Ti dle serveru Ekapo tkané ponožky vybavovali zesílenou patou a špičkou. Záznamy o takových ponožkách se dají dohledat i do starověkého Říma a Číny.

Teprve v 16. století však punčochy zažily opravdový rozkvět, protože William Lee vynalezl tkalcovský stroj. Prototyp ukázal nejdříve královně Alžběte, ta dala svolení a v roce 1616 se rozběhla velkovýroba v továrnách.

Protože se punčochy vyráběly z hedvábí, mohla si je až do 20. století dovolit pouze šlechta.

Různé vzory a barvy

Zatímco za našich babiček silonky vznikly a měly jednotnou barvu bez vzoru, dnes si ženy mohou vybrat snad úplně všechno, tedy vzor, barvu i tloušťku.

Velmi oblíbenými se třeba staly síťované punčochy, které už nejsou jen znakem rebelie. Naopak dnes již s tělovými silonkami vůbec nepochodíte, protože doslova vyšly z módy. Základem šatníku jsou nyní černé a barevné.

Zdroje: Seznam zprávy, Ekapo, Lidovky, OnlyU

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články