Někteří lidé na Vánoce pracovat musí. Nejen lékaři, ale také hasiči jsou v pohotovosti i během svátků. A mají k tomu dobrý důvod. Během Štědrého dne totiž často vyjíždějí k nespočtu případů. Možná byste se tak měli zamyslet nad tím, zda máte vše zabezpečeno tak, aby u vás nevznikl během vánočního veselí požár.
Každoročně vyjíždějí v období adventu a vánočních svátků hasiči v ČR zhruba ke 1200 požárům, uvádí iDNES. Podle statistik hasičů vzniká až třetina z nich v domácnostech, a to nejčastěji od svíček, prskavek či pyrotechniky.
Pozor na alkohol
„Dříve než škrtneme sirkou, měli bychom si uvědomit, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Pavla Jakoubková.
Ta také upozornila, že v případě, kdy hraje ve způsobení požáru roli alkohol, může se vám stát, že pojišťovna odmítne proplatit škody. A to i ve chvíli, kdy jste si dali třeba jen skleničku vína.
Několik zásad, na které nezapomínejte
Hasičský záchranný sbor ČR zveřejnil na svých stránkách několik zásad, na které by lidé během vánočních svátků neměli zapomínat. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla a můžete předejít i obrovské katastrofě.
Otevřený oheň k Vánocům patří. Lidé se zahřívají u krbů, zapalují svíčky na stole, baví se s prskavkami. To vše jde ale dělat i bezpečně. Například na vánoční stromeček svíčky rozhodně nepatří, protože jak ten živý, tak i ten umělý mají tendenci velmi rychle vzplanout.
Pokud kupujete pyrotechniku, dbejte na to, aby šlo o legální a označené výrobky, které jsou prodávány v neporušených obalech. Vždy tyto věci skladujte mimo dosah dětí, upozorňuje web Stačí málo.
Pozor si ale dejte také při zapojování vánočních světýlek. Nepřekombinujte je příliš, aby nedošlo ke zkratu, který také může způsobit požár. I v tomto případě platí, že kupovat levná světýlka se někdy nevyplatí a je lepší vsadit na kvalitu.
Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR, Požáry, iDNES, Stačí málo
Autor: Šárka Cvrkalová