Americký jazzový hudebník Glenn Miller patřil během druhé světové války k hudebníkům, kteří povzbuzovali vojáky svou hudbou. Právě přelet z jednoho koncertu na druhý se mu stal osudným. Protože se však pouze předpokládá, jak zemřel, vzniklo mnoho konspiračních teorií. A jedna je šílenější než druhá.
Hudbu Glenna Millera miloval celý svět a díky Glenn Miller Orchestra ji mohou dodnes poslouchat lidé po celém světě. K výročí 80 let od hudebníkovy smrti proběhnou vzpomínkové koncerty, z nichž šest bude možné navštívit i v Čechách.
Hudbu miloval již od dětství
Glenn Miller pocházel z Iowy a hudbě se věnoval již od dětství. Dle serveru G dostal svůj první pozoun v 11 letech a o několik let později byl na vrcholu své slávy.
Vedla k tomu ale trnitá cesta, protože nejdříve musel najít svůj vlastní styl, kterým v USA prorazil.
„Glenn Miller připisuje svůj vzestup jukeboxům… z 12 až 24 desek v každém z dnešních tří set tisíc jukeboxů v USA jsou obvykle dvě až šest od Glenna Millera,“ psalo se tehdy v časopise Time.
V době války chtěl i on sám pomáhat, ale bylo mu tehdy již 38 let a nemohl se zúčastnit aktivní služby. Pomáhal tedy alespoň hudbou a v roce 1944 absolvoval kolem 800 vystoupení pro vojáky v Anglii.
Následovat měl přesun do Francie, kde měl v koncertech pokračovat. Právě to se mu ale stalo osudným.
Miller se letu bál
Bylo to dne 15. prosince 1944, když hudebník sedl do letadla a měl letět ze Spojeného království do Paříže, aby zde zahrál vojákům.
Francouzský důstojník, který seděl po jeho boku, před odletem hudebníka uklidňoval. Glenn Miller totiž neměl rád létání a za špatného počasí nechtěl vůbec letět.
„Co je s tebou, Millere, ty chceš žít navěky,“ řekl mu prý důstojník Norman Baessell. Glennovy obavy se ukázaly jako opodstatněné, protože letadlo zmizelo někde nad kanálem La Manche.
Zasažen zbloudilou pumou?
Jednomotorový letoun UC-64 se nikdy nenašel, stejně tak ostatky posádky. Má se za to, že byl letoun zasažen vracejícími se bombardéry RAF.
Ty se měly nad mořem zbavit nepoužitých bomb a malý letoun se jim přimotal do cesty. Na zásah si později vzpomněl navigátor Fred Shaw.
„Jeho výška byla asi 450 metrů. Letělo hluboko pod námi. (…) Když se nám dostal pod křídlo, ztratil jsem ho z dohledu. Znovu jsem ho uviděl, až když byl na druhé straně. Zdálo se mi, že jde do vývrtky. Pak šel skutečně dolů a zmizel pod druhým křídlem. Za chvíli mi volal střelec na zádi, že se tam zřítilo do moře nějaké letadlo,“ uvedl po letech Shaw s tím, že si to nejdříve vůbec nespojil s Millerem.
Konspirační teorie
Jak to tak bývá u úmrtí, která nechávají prostor pro určitou dávku fantazie, vzniklo i o úmrtí hudebníka mnoho konspiračních teorií.
Jednu z těch nejkurióznějších teorií připomněl Zdeněk Raboch v rozhovoru pro Můj Rozhlas. „Jedna z nich, to objevil nějaký německý hudební publicista, byla ta, že Glenn Miller zkolaboval po návštěvě u prostitutky,“ říká Raboch.
Mezi další teorie pak patří, že hudebník vůbec nezemřel v letadle, ale žil ještě dlouho po válce. Také se mluvilo o tom, že francouzský důstojník, který s ním seděl v letadle, měl ještě několik let po smrti pobírat penzi.
Jedna z teorií také zní, že Glenn Miller měl dobré vztahy s německými vojáky a byl vyslán na tajnou misi. Na ní měl jednat s vojáky, aby ukončili druhou světovou válku.
Tuto teorii měla šířit herečka a zpěvačka Marlene Dietrichová.
Další host, Jindřich Jindřich, zmínil v rozhovoru další z teorií, která vzešla od Glennova mladšího bratra. Ten měl vystoupit na veřejnost a říct, že Glenn zemřel na rakovinu plic.
„Kdybych měl všem těm teoriím uvěřit, bylo by přibližně 12 458 lidí, kteří jej na jeho poslední let vyprovázeli,“ uvedl trefně Buddy DeFranco, jeden z poválečných vedoucích orchestru Glenna Millera.
Zdroje: Můj rozhlas, G, Novinky, České noviny
Autor: Soňa Jiroutová