Má sice tisíciletou historii, v obchodech se ale objevuje až v posledních několika letech. Špaldová mouka je prodávána jako zdravější alternativa mouky klasické. V čem přesně je ale jiná? A dá se z ní upéct i vánoční cukroví? Na tyto otázky přinášíme odpovědi.
Špaldová mouka především obsahuje všechny složky zrna. To znamená, že je oproti klasické bílé mouce plná důležitých minerálů a vlákniny, vysvětluje Zdraví Zone.
Je kvalitním zdrojem nejen vitamínů, ale také zdravých sacharidů. Ty v tomto případě pochází ze škrobu a vlákniny. Mezi minerály, které v ní najdeme, patří především mangan, zinek, železo a niacin, doplňuje web Jíme zdravě.
Co je vlastně špalda?
Špalda je poměrně stará a velmi odolná odrůda pšenice, vysvětluje Karolína Four. Je sice zdravější než klasická mouka, bohužel však není bez lepku, jak se mnoho lidí domnívá. Obsahuje ho ale o trochu méně.
Pečení se špaldovou moukou je velmi podobné tomu s moukou klasickou. Špaldová má trochu ořechovější chuť a je více sytá. Obě mouky ale můžete v receptech libovolně nahradit, nebo je dokonce i kombinovat.
Linecké cukroví ze špaldové mouky
Chuť špaldové mouky rozhodně poznáte. Pokud tak z ní letos budete dělat cukroví, připravte se na to, že rozdíl bude znatelný. Někomu ale chutná tento druh mouky dokonce více. Připravit z ní můžete například cukroví linecké.
Na jeho přípravu budete potřebovat 300 gramů špaldové mouky, 200 gramů rostlinného másla, 100 gramů moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, citronovou kůru a nějaký dobrý džem podle vlastní chuti.
Všechny ingredience až na džem smíchejte do těsta, které nechte zabalené odpočívat v lednici minimálně přes noc. Druhý den vyválejte plát, ze kterého vykrajujte formičkami tvary.
Ty pečte v troubě na 180 °C zhruba 12 minut. Po vychladnutí slepujte vždy dva kousky cukroví marmeládou k sobě. Na závěr můžete ještě cukroví obalit v moučkovém cukru. Pečte ho alespoň 14 dní před Vánoci, aby stihlo do svátků změknout.
Zdroj: Zdraví Zone, Karolína Four, Jíme zdravě, Goodie, Pernerka
Autor: Šárka Cvrkalová