Když vás vytopí soused: Poradíme, jak dosáhnout spravedlivé náhrady škody

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
vytopeny byt
Zdroj: Shutterstock

Sousedské vztahy s sebou mohou přinášet mnoho nepříjemností a vytopený byt je jednou z těch horších. Tento článek vás provede nezbytnými kroky k účinnému řešení a zajištění spravedlivé náhrady škody.

Najít svůj byt vytopený není zajisté nic příjemného. Pochopení vašich práv a podniknutí správných kroků, ať už prostřednictvím přímé komunikace, pojistných nároků nebo v horších případech právních kroků, však může vést ke spravedlivému řešení.

Co dělat při vytopení

Poté, co se vypořádáte se zdrojem potopy, např. vypnutím hlavního uzávěru vody, je prvním krokem navázání komunikace se sousedem. Zvažte možnost písemné komunikace, abyste případně měli v rukou písemný záznam.

Uveďte podrobnosti o tom, kdy a kam se voda dostala, spolu s jasnou žádostí o náhradu škody. Stanovte přiměřenou lhůtu pro řešení a přiložte fotografický důkaz škody. Vyfotografujte místo pravděpodobného průniku vody, poškozený majetek a likvidaci škod. Dopis nechte zaslat doporučeně pro záznam o odeslání.

Odpovědnost a náhrada škody

Zjistit, kdo je za vytopení zodpovědný, může být někdy vyšší dívčí. Rozdíl mezi situací v nájemním nebo družstevním domě a bytem soukromých majitelů vysvětlila pro Český rozhlas advokátka Radka Chlebcová.

V nájemním nebo družstevním domě se obraťte na pronajímatele nebo družstvo. „Součástí stanov, interního předpisu nebo nájemní smlouvy bude, kdo řeší jaké opravy, a tedy kdo bude odpovídat za způsobenou škodu,“ vysvětluje advokátka.

V domě s byty soukromých majitelů najdete informace o tom, za co je zodpovědný majitel a co je společné, v dokumentu prohlášení o rozdělení práva k nemovité věci na vlastnické právo k jednotkám.

A když už víte, kdo vytopení zavinil, můžete se na něj obrátit s požadavkem na náhradu škody. Podle občanského zákoníku (§ 2951 odst. 1) by měla být škoda uvedena do původního stavu. „Není-li to dobře možné, nebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích.“

Můžete se tedy rozhodnout, zda chcete, aby soused opravil škody, nebo poskytl peněžitou náhradu. Dbejte na přesné vyčíslení finanční ztráty, včetně nákladů na materiál, práci a případné další výdaje.

Zapojení pojišťovny

Dalším možným řešení je pojištění. Pokud má váš soused pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na události, jako je povodeň, mohla by jeho pojistka pokrýt vzniklé náklady. Pokud takové pojištění nemá, zatímco vaše domácnost je pojištěna proti škodám způsobeným vodou, může vaše pojišťovna uhradit náklady a později požadovat náhradu od vašeho souseda.

Když vytopíte souseda vy

Pokud neúmyslně vytopíte cizí majetek, je postup opačný. Okamžitě podnikněte kroky k zastavení zdroje vody, zdokumentujte škodu a neprodleně komunikujte s vytopeným sousedem. Pokud máte pojištění, informujte svou pojišťovnu, aby zahájila proces náhrady škody.

Zdroj: iDNES, Český rozhlas, HomeInCube, Podnikatel

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články