Zvyšující se počet dětí s poruchou autistického spektra představuje významnou výzvu pro rodiče, pedagogy i celou společnost. Co za nárůstem stojí a proč se o autisty zajímají i zaměstnavatelé?
Porucha autistického spektra (PAS) je vývojová porucha způsobená odlišnostmi v mozku. Lidé s poruchou autistického spektra mají často problémy se sociální komunikací a s omezeným nebo opakujícím se chováním či zájmy. Mohou mít také odlišné způsoby učení, pohybu nebo pozornosti.
Příklady omezeného nebo opakujícího se chování mohou zahrnovat opakování slov nebo frází stále dokola, řazení předmětů na stále stejné místo, vyžadování rutiny, vztek vyvolávaný i drobnými změnami.
Příčiny nárůstu
Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) byl v roce 2020 ve Spojených státech diagnostikován autismus přibližně u 1 z 36 dětí ve věku 8 let. V roce 2000 šlo přibližně o 1 ze 150 dětí. Podle výzkumu Pensylvánské státní university může být více než trojnásobný nárůst diagnóz z velké části způsoben překlasifikováním jedinců, kteří by dříve byli diagnostikováni s jinými poruchami intelektu.
„Již delší dobu se vědci snaží třídit poruchy do kategorií na základě pozorovatelných klinických znaků, ale u autismu se to komplikuje, protože každý jedinec může vykazovat jinou kombinaci znaků,“ uvedl Santhosh Girirajan, odborný asistent biochemie a molekulární biologie a antropologie na Pensylvánské státní universitě a vedoucí výzkumného týmu. Dalšími příčinami nárůstu počtu dětí s autismem může být lepší informovanost společnosti. Dospělí se svou diagnózu často dozví až poté, co stejné poruchy chování pozorují u svých dětí.
„Jsou ale i další faktory, které jsou zatím nejasné – do jaké míry se na tom podílí změněné celospolečenské poměry, případně škodliviny v životním prostředí nebo změna sociálních zvyklostí,“ řekl přednosta psychiatrické kliniky při Fakultní nemocnici v Motole pro Novinky.
V hledáčku zaměstnavatelů
S rostoucím počtem diagnóz poruch autistického spektra roste i informovanost společnosti a mění se i její přístup. Vznikají integrovaná centra, kde mohou děti s touto diagnózou trávit čas. I zaměstnavatelé začínají objevovat jedinečné vlastnosti, které autisté přinášejí do pracovního procesu. Některé společnosti se snaží zaměstnávat jedince s lehčí formou autismu pro jejich loajalitu, pečlivost a smysl pro detail.
I když tedy sdělení diagnózy bývá pro rodiče dítěte těžkou zkouškou (a velmi záleží na formě autismu), v dnešní době může osoba s autismem prožít naplněný život.
Zdroj: Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, Novinky, Pensylvánská státní univerzita, Deník
Autor: Dominika Jandorová