S obdobím Vánoc přichází spousta povinností a mnozí lidé začínají stresovat z toho, že nic nestíhají nebo že jim letos svátky nevyjdou tak, jak by si přáli. K obyčejnému vánočnímu stresu ale často přibývají také vánoční deprese. Proč vznikají a jak se s nimi dá bojovat?
Někdy se člověk zkrátka cítí smutný, prázdný, nic ho nebaví a do ničeho se mu nechce. V období kolem Vánoc se mohou tyto stavy objevovat častěji a my je také hůře snášíme. Proč kolem svátků deprese tak často útočí? A dá se s nimi něco dělat?
Jak poznat vánoční depresi
Deprese se u každého člověka projevují trochu jinak. U většiny lidí jde o negativní myšlenky, neschopnost se radovat, psychickou i fyzickou únavu. Člověk myslí jenom na nejhorší, má tendenci všechno vzdávat a nic ho nebaví, vysvětluje server Harley Therapy.
Ačkoli je člověk unavený, může mít problémy se spánkem, takže pak velkou část času jenom sedí a nedělá vlastně vůbec nic. Odmítá kontakt s okolním světem, vyhýbá se přátelům.
V některých vyhrocených případech lidé mívají pocit, že si ublíží, začnou řešit problémy pitím, ztratí mnoho přátel, deprese jim doslova zničí život. Proč se kolem Vánoc do těchto stavů dostává mnoho osob daleko častěji než po zbytek roku?
Proč právě o Vánocích?
Vánoce jsou svátky, které by měl člověk trávit s rodinou a s těmi, které miluje. Často se tak stává, že nám právě toto období připomene, co jsme ztratili. Může se jednat o rozchod, který proběhl před několika měsíci, nebo třeba smrt člena rodiny.
Někdy se kvůli práci nebo vzdálenosti bydliště nemůžeme vídat s rodinou, která nám v tomto období chybí daleko víc než kdy jindy. To všechno jsou důvody k tomu, že na nás padá smutek, který se časem může změnit právě v depresi, vysvětluje Circle Hearth Group.
Jak se před depresí ubránit?
Existuje několik preventivních kroků, které mohou člověku pomoci udržet si i během období kolem Vánoc dobrou náladu a bojovat proti tomu, co by ho mohlo v nejhorším případě potkat.
První rada podle serveru Alk Positive zní nevzdávat se komunikace s přáteli. Udělejte všechno proto, abyste mohli být s rodinou. A pokud to nejde, zůstaňte v kontaktu alespoň online. Navštěvujte jiné přátele a nezůstávejte doma sami.
Dalším krokem může být to, že si každé ráno přiznáte, že jste na světě rádi a řeknete si sami pro sebe tři věci, za které jste vděční. Vždy tak přijdete na to, že je na světě spousta důvodů k radosti, a myšlenky na negativní věci odsunete do pozadí.
V neposlední řadě můžete proti vánoční depresi bojovat tím, že o sebe budete lépe pečovat. Začněte žít zdravě, cvičit, věnovat se věcem, které už dlouho odkládáte. Snažte se nějak zabavit. Nejhorší stavy totiž přicházejí právě ve chvíli, kdy jenom sedíte, nemáte co na práci a myslíte na nejhorší.
Zdroj: Harley Therapy, Circle Hearth Group, Alk Positive
Autor: Šárka Cvrkalová