Jedlý hmyz jako potravina budoucnosti: Důvodem je ochrana životního prostředí i potřeba proteinů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jedly hmyz
Zdroj: Shutterstock

Jedlý hmyz je v posledních letech stále populárnější. I u nás se dají sehnat sušení červi, larvy nebo cvrčci a mnoho lidí je konzumuje jako zdravou svačinku plnou proteinů a bílkovin. A podle některých zdrojů bude časem hmyz běžnou potravinou, kterou budeme jíst třeba k obědu.

Už v roce 2013 server Lidovky uvedl, že dříve či později bude lidstvo konzumovat červy, cvrčky či pavouky zcela běžně. Francouzský list Les Echos tehdy psal, že je na světě nedostatek krav a bude třeba hledat proteiny i jinde.

„S 20 miliardami krav, což je dvojnásobek počtu z 80. let minulého století, svět dosáhl svého maximálního počtu těchto přežvýkavců. Posouváme se k potřebě jiných zdrojů proteinů,“ vysvětloval Bruno Parmentier, ředitel Školy zemědělských studií ve Francii.

Zdravý jedlý hmyz

Ačkoli mnoho lidí by v současné době do úst červa nebo sušené brouky nevzalo, obecně jsou tito drobní živočichové považováni za zdravou potravinu.

Hmyz obsahuje kromě vysokého podílu bílkovin také vitamíny B2 a B12, esenciální aminokyseliny, vápník, hořčík, draslík, železo, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vlákninu a probiotika, uvádí Everyday Heallth.

Dalším argumentem ve prospěch chovu hmyzu a jeho následné konzumace je ochrana životního prostředí, uvádí server e15. Web však poukazuje na to, že v mnoha případech nejsou výsledky tak jednoznačné. I přesto je ale konzumace hmyzu stále oblíbenější.

2000 druhů jedlého hmyzu

Na světě podle vědců existuje asi 2000 druhů jedlého hmyzu, uvádí Jíme to. „Z důvodu přísných restrikcí Evropské unie jsou však prozatím v České republice pro lidskou spotřebu chováni pouze cvrček domácí, saranče stěhovavé, potemník stájový, potemník moučný, potemník brazilský a bourec morušový,“ doplňuje server.

Adam Dostál z brněnské firmy Grig ale věří, že k nim brzy přibyde další druh, konkrétně larva mouchy bráněnky z Jižní Ameriky, píší Novinky.

„U nás to zatím nikdo nedělá, ale v Evropě je to obrovský byznys. Larva bráněnky vyroste na odpadu a je velmi levná. Sehnat se dá asi dvakrát levněji než mouční červi,“ prozradil nadšeně už letos v lednu. Jeho e-shop prozatím nabízí asi 35 druhů hmyzích výrobků, pokud by měl ale možnost, rád by prý sortiment rozšířil.

Zdroj: e15, Jíme to, Lidovky, Novinky, Everyday Heallth

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články