Mangold je listová zelenina, o které se ještě před pár lety téměř nemluvilo. Dnes už se sice o jejích účincích na zdraví mnohé ví, v obchodech se ale neobjevuje tak úplně běžně. Přesto se dá pořídit na internetu nebo vypěstovat na zahrádce. A využití v kuchyni má bohaté.
Mangold má velice málo kalorií. Jako velké množství listové zeleniny je proto vhodný při hubnutí, vysvětluje iDNES. Je také plný důležitých vitamínů, minerálů a vlákniny. Díky tomu chrání před mnoha nemocemi.
Vyplatí se ho mít doma
Mangold je velmi snadné vypěstovat. Sází se obvykle v dubnu a sklízí začátkem léta, je ale možné ho vysadit také později a sklízet až v podzimním období, uvádí Culina Botanica.
Jinak se dá sehnat na internetu, nejideálnější je kupovat ho přímo od farmářů. Rozhodně se ho vyplatí jednou za čas v kuchyni využít, protože je bohatý na řadu antioxidantů, včetně betakarotenu a flavonoidů.
Pomáhá předcházet onemocněním, jako jsou rakovina nebo onemocnění srdce, posiluje střevní mikroflóru, pomáhá silným kostem a kloubům a má pozitivní vliv také na pleť, uvádí iReceptář.
Mangold místo špenátu
Mangold se dá používat do různých salátů či sendvičů, můžete ho ale také zpracovat podobně jako špenát a jíst k masu a bramborovým knedlíkům. Má zajímavou, lehce ořechovou chuť.
Pokud si chcete připravit mangold tímto způsobem, je to velmi snadné. Budete potřebovat pouze čerstvý mangold, cibuli, česnek podle chuti, olivový olej, sůl a pepř.
Listy mangoldu nasekejte najemno. Na pánvi na oleji osmahněte cibulku a potom do ní přidejte pokrájenou zeleninu. Jakmile zavadne, osolte ji, opepřete, přidejte česnek a vše podlijte vodou.
Nechte vše dusit, dokud vám nevznikne konzistence špenátu. Mangold pak podávejte k výpečkům a bramborovým knedlíkům, nebo si ho dejte se špeclemi a uzeným masem.
Zdroj: Kuchařka pro dceru, iReceptář, Culina Botanica, NZIP, iDNES, Top Recepty
Autor: Šárka Cvrkalová