Víte, s kým si píší vaše děti? Možná to nevědí ani ony samy

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Divka u pocitace
Zdroj: Killroy Productions / Shutterstock.com

Slyšeli jste už o fenoménu Webcam Trolling? Je to aktuálně velmi využívaný podvod, jehož oběťmi se stávají hlavně děti. Po zakoupení speciálního programu si podvodníci vytvoří virtuální webkameru a poté své budoucí oběti pouští videosmyčku, na které vypadají jako mladá dívka nebo chlapec. Ze své oběti pak vylákají kompromitující materiály, na základě kterých ji vydírají.

Webcam Trolling je zaměřený zejména na děti a dospívající, kteří jsou pro internetové predátory velmi snadnou obětí.

První krok ke kyberšikaně

Princip podvodu je opravdu jednoduchý. Pomocí aplikace za 200 Kč z černého trhu si podvodník předpřipraví video, které se poté ve smyčce přehrává oběti v chatu na sociálních sítích, jako je facebook nebo skype.

„První servery, které zobrazovaly oběti tohoto typu podvodu, začaly vznikat zhruba před třemi lety. V současné době jich lze na internetu nalézt několik desítek, ty nejúspěšnější pak mají i několik desítek tisíc zhlédnutí denně. Nejrozšířenější jsou servery s videosekvencemi dětí, hlavně pak chlapců ve věku 13–18 let,“ řekl již v roce 2013 Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz.

Oběť vůbec netuší, že na druhém konci ve skutečnosti nesedí krásná dívka nebo sympatický chlapec, ale predátor, kterému jde o jediné – získat citlivé osobní údaje.

Když před sebou děti vidí opravdovou tvář, mají větší pocit bezpečí, a proto podvodníkovi snáze uvěří a nechají se například donutit, aby se svlékly před kamerou.

To si poté predátor natočí a začne tím svou oběť vydírat, čímž začne docházet ke kyberšikaně. Dle koordinátorky mediálního vzdělávání Michaely Trnkové zažívalo v roce 2019 kyberšikanu 8 až 10 % školních dětí. Server Re-life pak ve stejném roce uváděl, že reálné odhady mluví dokonce o 36 %. Velmi autentickou sondu na toto téma přináší například seriál #martyisdead.

Jak děti na nebezpečí připravit?

Povědomí o nebezpečí souvisejícím s internetem by vaše děti měly mít hned, jak je pustíte k mobilu nebo počítači. Pokud si myslíte, že když hrají jen nějakou hru, tak je to bezpečné, jste na velkém omylu.

Jakmile se jedná o online hry, může se k nim připojit kdokoliv. Dotyčný poté může vašim dětem ve hře nadávat nebo s nimi navázat komunikaci za účelem vylákání citlivých údajů.

Dětem vysvětlete, že je několik možností, jak lze Webcam Trolling odhalit. Připravené video sice může vysílat obrazy, ale nikoliv zvuk. Pokud tedy u videa nejde zvuk a dotyčný se písemně omlouvá, že nemá mikrofon, nejspíše se jedná o podvod.

Pokud by dítě přece jen chtělo mít jistotu, může dotyčnou osobu požádat, aby na papír napsala své jméno a datum. Tím si jednoduše ověří, zda se jedná o předem nahrané video, nebo skutečnou osobu.

Ideální je však tomuto nebezpečí předejít úplně. Dítěti můžete pomoci nastavit soukromí tak, aby ho nemohl kontaktovat někdo cizí.

Pro děti i rodiče také server E-bezpečí vytvořil na toto téma brožury a videa za účelem šíření osvěty.

Zdroje: E-bezpečí, Novinky, News, Re-life

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články