Patří mezi známé herce či zpěváky a jejich životy vypadají pohádkově. Jejich dětství ale už tak pohádkově nevypadalo, strávili jej totiž v dětském domově. Viktor Preiss, Naďa Konvalinková, Jiří Štěpnička, Veronika Kašáková či Laky Royal patří mezi ně. Kdo na dětský domov vzpomíná s láskou a kdo si naopak nese traumata?
Šťastné dětství bývá základem pro šťastný život, alespoň by to tak mělo být. Ne vždy se však zadaří a děti si poté nesou svá traumata. Některé to zlomí, jiné naopak o to více pracují.
Nepříjemné rozvody rodičů
Dnes se na případy, kdy děti skončily v dětském domově kvůli hádkám rodičů, díváme vyčítavě a nadáváme soudcům a úřadům. Nejedná se však o žádnou novinku, i dříve takto děti trpěly za hádky rodičů.
V dětském domově skončil i zpěvák Michal David. Otec se zpěvákovou sestrou, která mu byla svěřena do péče, emigroval do Švýcarska. Zpěvák skončil v péči matky, která to však nezvládala, a tak šel na rok do dětského domova.
„Pamatuju se, jak jsem z okna toho děcáku kdesi na Smíchově koukal na tanky a mával jim. To bylo asi nejhorší období mého života,“ vzpomíná zpěvák.
Stejnou zkušenost má i Naďa Konvalinková, která také skončila v děcáku kvůli bouřlivému rozvodu. Skončila zde i se starší sestrou Ljubou.
„Když mi bylo deset let, rodiče se rozvedli. Ten rozchod byl tak bouřlivý, že mě a sestru dala sociálka do dětského domova. Dokonce jsme odsud utekly,“ řekla herečka v rozhovoru s Terezou Kostkovou.
Důvodem jejich útěku byla šikana, kterou obě zažívaly. Byly šikanovány ostatními dětmi, které je například zamykaly na záchodě.
„Ten rok v internátě byl hodně krutý. Zažila jsem šikanu i kruté strádání. Vůbec nejhorší byl ale pocit, že vás nikdo neobejme,“ svěřila deníku Blesk. Babička je nakonec dostala do své péče a sestry tak mohly jít k ní, ale trvalo to celý rok.
A do třetice opět rozvod rodičů a hádky dovedly do dětského domova Viktora Preisse. Ten však na rozdíl od Davida a Konvalinkové vzpomíná na tuto dobu v dobrém.
„K dětskému domovu v Pyšelích mám velmi úzký osobní vztah. Strávil jsem v něm několik let, a ačkoli od té doby uplynulo půl století, vzpomínám na tu dobu s jistou nostalgií a vděčností. Oproti jiným podobným zařízením, ve kterých jsem strávil část svého dětského života, v sobě právě toto neslo jistého genia loci,“ svěřil se.
Emigrace či drogy
Finalistce České Miss Veronice Kašákové se přezdívá Miss z dětského domova. Její matka byla drogově závislá, a proto ona i její bratr Karel skončili v dětském domově. Strávila zde celé dětství.
Barber Laky Royal, dvorní kadeřník Rytmuse, strávil také celé dětství v děcáku a je za to vděčný. Říká, že by jinak nedodělal školu a nezískal dobré vychování.
Větší štěstí měl herec Jiří Štěpnička, který sice v dětském domově byl, ale jen krátce. Skončil zde poté, co byla jeho matka zadržena při pokusu emigrovat a šla do vězení.
„Měl jsem na sobě námořnický modrý kabátek se zlatými knoflíky a v kapsách zašité rodinné šperky. O ty mě samozřejmě soudruzi obrali a odvezli mě do polepšovny pro batolata, jak jsem tomu říkal. Naši opatrovatelé byli ozbrojení. Pamatuji si, že ob den z ústavu utíkala holka, které bylo tak šest let,“ vzpomíná herec.
Zdroje: Prima ženy, Pro ženy, VIP show, Dvojka, Blesk
Autor: Soňa Jiroutová