Naučte se děti motivovat k učení a předejděte tak problémům se školou

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Aktivni deti ve skole
Zdroj: Iryna Inshyna / Shutterstock.com

Špatné výsledky ve škole hned neznamenají, že dítě na lepší známky nemá nebo že má nějakou specifickou poruchu učení. Někdy je totiž příčina pouze v tom, že dítě není dostatečně motivováno.

Naštěstí existuje řada možností a typů, co mohou rodiče udělat, aby motivovali své děti.

Buďte zde pro ně

Vaše děti musejí vědět, že se o jejich školu zajímáte. Ptejte se jich, zajímejte se o to, co právě ve škole dělají a dělejte s nimi domácí úkoly.

Buďte připravení zodpovědět jejich dotazy, a pokud o to projeví zájem, sedněte si k úkolům s nimi.

Tím, že prokážete svůj zájem o školní život vašeho dítěte, mu ukážete, že škola může být vzrušující a zajímavá. Zejména u menších dětí toto pomáhá, protože jsou nadšené z toho, z čeho jste nadšení vy.

U starších dětí radí server Child Mind Institute dávat pozor na to, aby váš zájem o školu nevypadal jako výslech. Zajímejte se, ptejte se a zároveň jim sdělujte, co jste přes den dělali vy.

Stejně tak je ale nutné dát dítěti více prostoru, protože když budete stát neustále nad ním, může si naopak k učení vyvinout odpor.

Chvalte je a odměňujte

„Děti opravdu dobře reagují na sociální posily, jako jsou chvála, objetí, hodnocení a podobné věci,“ uvedla pro server Child Mind Institute neuropsycholožka Laura Phillips.

Pokud má vaše dítě před sebou náročný úkol, nebojte se dle doporučení Laury Philips zvolit i motivaci v podobě dobrot. Domluvte se například, že daný úkol rozdělíte na etapy a po každé etapě si dáte kousek dané dobroty za odměnu.

Důležité na odměnách je dle serveru JUNI to, že chválíte snahu, a nikoliv výsledek. Snažilo se vaše dítě na maximum a stejně se to nepovedlo? Pochvalte ho a odměňte, že se snažilo.

Děti je nutné motivovat i z hlediska vnitřní motivace, aby povinnosti vnímaly jako radost. Přečtení knihy není zlo, ale radost.

Jedna studie, zveřejněná serverem JUNI, požádala vysokoškoláky, aby si přečetli článek a napsali, jak se při něm cítili. Po týdnu si tyto emoce měli vybavit.

Studenti, kteří si mysleli, že dotyčný článek je poutavé čtení, si své pocity zapamatovali snadněji než ti, kterým se článek nelíbil.

Zaměřte se na cíle

Tento bod je určen zejména pro rodiče starších dětí. Začal se váš teenager flákat a zhoršují se mu známky? Child Mind Institute radí připomenout mu jeho cíle. „Chtěl/a jsi přece studovat na vysoké. Když se nyní na učení vykašleš, budou ti znalosti chybět u přijímaček.“

Propojením snahy a cíle můžete vašeho teenagera motivovat. Hlavně mu tím propojíte jeho aktuální chování a dopady v budoucnu.

Učitel jako partner

Ano, ne vždy je to možné, ale pokud třídní učitel vašeho dítěte nepatří mezi tu hrstku špatných kantorů, obraťte se na něj. Třídní učitel má zkušenosti s žáky a ví, co vašemu dítěti jde, nebo naopak nejde.

Učitel může mít rozsáhlejší přehled o tom, jak dítě motivovat nebo s čím může zápasit. Stejně tak můžete sdílet jakékoli strategie nebo informace, které máte naopak o dítěti vy.

„Ujistěte se, že škola i domov jsou v jedné shodě,“ říká pro Child Mind Institute klinická psycholožka Kristin Carothers.

Carothers dokonce navrhuje, aby dítě bylo ve škole za správný přístup a snahu odměňováno body, za které pak doma dostane od rodičů odměnu.

Podporujte děti ve čtení

Dle serveru Education Corner jde čtení ruku v ruce s učením. Děti, které nechtějí číst mají většinou problémy i s učením.

Čtení dětem nejen pomáhá rozvíjet mnohem bohatší slovní zásobu, ale pomáhá jejich mozku naučit se zpracovávat pojmy a formální komunikaci. Studenti, kteří dobře čtou, mají lepší schopnost učit se ve všech předmětech – včetně technických předmětů, jako je matematika a přírodní vědy.

Pomozte svému dítěti rozvíjet čtenářské dovednosti a lásku ke čtení tím, že naplníte jeho svět čtením již od dětství. Vytvořte rodinnou četbu, kde se každý soustředí na čtení 20 minut denně. Nechte děti, aby si vybíraly své knihy ke čtení, pomáhejte jim číst a vytvářejte pro ně aktivity, díky nimž je čtení baví.

Pomozte dítěti věřit, že je úspěšné

Je velmi důležité rozvíjet sebevědomí vašeho dítěte. Když děti začnou dělat nějakou činnost, musí věřit, že ji zvládnou.

Nezapomínejte však stále myslet na to, že chyby dělá každý a chybami se člověk učí. Vaše děti by toto dle serveru Allison Academy měly chápat a své chyby vnímat ne jako prohru, ale jako schůdek k tomu, aby se dále rozvíjely.

Nejdůležitější je naučit své dítě, že ačkoliv se mu to napoprvé nepovedlo, neznamená to, že neuspěje ani příště. Nepřetržité cvičení může vynahradit mnoho nedostatků.

Hlavně nezapomínejte na to, že vaše dítě je jedinečné a nikdy ho nesrovnávejte s jiným dítětem.

Zdroje: Child Mind Institute, Education Corner, JUNI, Allison Academy

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články