Čertův dráp: Kořen rostliny připomíná dřevěného pavouka. Má však silné léčivé účinky

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Certuv drap
Zdroj: Shutterstock

Říká se mu čertův dráp, někdy také dřevěný pavouk. Pokud byste na rostlinu narazili v jejím plném květu, nejspíš byste marně přemýšleli, podle čeho si vysloužila své pojmenování. Pokud se ale setkáte s jejím suchým kořenem, hned vám bude vše jasné.

Čertův dráp roste v poušti, konkrétně v Kalahari. Tato plazivá rostlina plodí dřevité ovoce s háčky a velkým množstvím semen. Její květy jsou obvykle tmavě růžové nebo fialové, popisuje Mount Sinai.

V Evropě se objevil poměrně pozdě

Čertův dráp je už po dlouhá staletí považován za léčivou bylinu, jejíž využití v minulosti zkoumaly mnohé národy. V Evropě se nicméně dostal do povědomí až začátkem 20. století.

Kořeny a hlízy se melou nejčastěji na jemný prášek, který se dále využívá jako koření do jídla nebo se z něj dělá čaj. Jeho chuť je výrazně hořká, uvádí WebMD. Přesto se ale konzumace čertova drápu vyplatí.

Pomáhá od bolavých zad a léčí záněty

Čertův dráp má celou řadu pozitivních zdravotních účinků. V první řadě pomáhá od bolestí zad. Může také zmírnit bolest při osteoartróze, píše Very Well Health.

Rostlina dále obsahuje látky, které dovedou bojovat se záněty v lidském těle. Najdeme v ní velké množství flavonoidů a fytosterolů, které jsou léčivé a působí prakticky na jakýkoli typ zánětu.

Díky těmto látkám čertův dráp také pomáhá lidem s cukrovkou a může být i prevencí proti rakovině. V neposlední řadě pak pomáhá snižovat chuť k jídlu, často se tak doporučuje přidávat do jídel například při hubnutí.

Přestože se někteří výzkumníci zaměřují na jeho možné použití při léčbě obezity, mějte na paměti, že čertův dráp se také používá ke stimulaci chuti k jídlu u lidí s diagnózou zánětu tlustého střeva, píše závěrem Healthline.

Zdroj: Healthline, WebMD, Very Well Health, Mount Sinai

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články