Perkelt není guláš, původem i chutí je mu však rovnocenným partnerem. Uvařte si jej

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
madarsky perkelt
Zdroj: Shutterstock

Perkelt je chutný pokrm s vůní papriky, jehož domovem je Maďarsko. Obsahuje jen pár ingrediencí a jeho příprava je překvapivě snadná. Zjistěte, čím se liší od guláše, a uvařte si ho doma.

Perkelt je tradiční maďarský pokrm často zaměňovaný s gulášem. Připravuje se z kousků masa, často z hovězího, vepřového nebo drůbežího a je typický svou silnou paprikovou chutí.

Maso se vaří v omáčce z cibule, papriky a rajčat, a často se přidává koření, jako je mletá paprika, pepř a kmín.

Většinou se podává s knedlíky, vařenými brambory nebo těstovinami. Doporučuje se k němu maďarská ovocná pálenka.

Perkelt je historicky úzce spjat s tradičním maďarským gulášem, neboť oba pokrmy se původně připravovaly jako selská jídla a hojně se v nich využívala mletá paprika. Na rozdíl od guláše, který je ve skutečnosti polévkou, má perkelt hustší konzistenci.

Dnes existuje mnoho druhů perkeltu, jejichž názvy odpovídají klíčovým surovinám použitým v pokrmu, například „pacalpörkölt“ (dršťky), „marhapölkört“ (hovězí maso) a „borjupörkölt“ (telecí maso).

Recept na perkelt

Tento recept na perkelt vychází z webu Daring Gourmet. Potřebovat na něj budete 4 plátky slaniny nakrájené na kostičky, 1 velkou cibuli nakrájenou nadrobno, 1 zelenou papriku zbavenou semínek a nakrájenou nadrobno, 2 stroužky česneku, 1 velké rajče nakrájené nadrobno, 680 gramů dušeného hovězího masa nakrájeného na centimetrové kousky, 4 lžíce sladké papriky, 1 a 1/2 lžičky soli, 1/4 lžičky čerstvě mletého černého pepře, 1/4–1/2 čajové lžičky kmínu nahrubo rozdrceného a 1 bobkový list.

V hrnci osmažte slaninu. Přidejte cibuli a na středním plameni ji orestujte dozlatova. Přidejte sladkou papriku a česnek a restujte další dvě minuty.

Nakonec přidejte hovězí maso a minutu restujte, dokud nezrůžoví. Vmíchejte papriku a stáhněte z ohně.

Přidejte zbývající přísady. Vody přilijte jen tolik, aby sahala těsně nad polovinu dušené směsi (jinými slovy, aby ji voda nezakrývala). Vraťte na oheň a přiveďte k varu. Přikryjte, snižte teplotu na středně nízkou a vařte 90 minut.

Pokud guláš není dostatečně hustý, vařte ho ještě několik minut odkrytý, aby se část tekutiny odpařila. Podle chuti přidejte sůl.

Podávejte se špeclemi nebo s vařenými bramborami. Tradiční je příloha v podobě salátu, zejména okurkového. Přidat můžete i kopeček zakysané smetany.

Zdroj: Daring Gourmet, Allrecipes, Tastes Better from Scratch, Eating EuropeanAutor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články