Klasické nakládané okurky už někdy jedl asi každý. A mnoho lidí si je připravuje také doma, když se ve skleníku dobře urodí. Víte ale, co jsou takzvané močáky? Na první pohled možná vypadají stejně jako rychlokvašky, chutnají ale jinak.
Já nakládám okurky téměř každý rok. Většinou dělám právě močáky, protože jsou podle mého názoru chutnější. Stejně jako klasické rychlokvašky se hodí k rizotu i šunkoflekům.
Mají ale tak nějak jinak kyselou chuť, spíše do slana. Močáky jsou šťavnaté a připomínají kysané zelí. Důvodem je to, že se do láku nepřidává ocet. Jejich chuť je tak způsobena kyselinou mléčnou.
Jak na přípravu močáků
Pokud si chcete připravit močáky doma, je to vlastně velmi jednoduché.
Potřebovat budete mladé pevné okurky, listy černého rybízu, křen, kopr, litr pitné vody, 30 gramů soli, 30 gramů cukru a 5 gramů kyseliny vinné.
Vodu svařte s kyselinou, cukrem a solí. Do sklenice dejte několik okurek, které tentokrát nepropichujte vidličkou jako u kvašáků.
Přidejte kopr, na kolečka nakrájený křen a pár listů černého rybízu.
Vše potom zalijte připraveným nálevem. Ve sklenici nechte zhruba centimetr místa. Pak okurky uzavřete víkem a nechte je v pokojové teplotě kysat. Zhruba za 3–4 dny jsou hotové a připravené ke konzumaci.
Zastavte proces kvašení
Jakmile jsou okurky hotové, máte dvě možnosti. Můžete je ihned zkonzumovat. Jsou skvělé i samotné, pokud jich tak máte jednu nebo dvě sklenice, zmizí rychle.
Pokud jste jich ale udělali víc a chcete je uchovávat v lednici i několik týdnů, musíte zastavit proces kvašení.
Toho docílíte tak, že odlijete trochu nálevu a sklenici doplníte octem. Směs pořádně zamíchejte a opět okurky uzavřete.
Ocet se postará o to, že přestane působit kyselina mléčná a zastaví se proces kvašení. Díky tomu se močáky nezkazí a budete si je moci vychutnat i po měsíci.
Zdroj: Autorský článek
Autor: Šárka Cvrkalová