Ta káva vypadá moc lákavě a vy prostě nedokážete odolat, ačkoliv někde podvědomě víte, že to není dobrý nápad. Ihned po prvním doušku litujete, protože si spálíte jazyk. Co pomůže na tuto nepříjemnou spáleninu, kvůli které už pak ani necítíte chuť kávy, na kterou jste se tolik těšili?
Hned na začátek je třeba uvést, že popáleniny jazyka jsou sice nepříjemné, ale obvykle nejsou vážné.
Většinou se jedná o lehké popálení
Jazyk je vysoce citlivý orgán, který pomocí chuťových pohárků rozeznává různé chutě a textury jídla či pití. Když si popálíte jazyk, tak tyto chuťové pohárky ztratí na čas svou funkci.
Kromě toho, že vás tedy jazyk bude bolet a pálit, tak na nějakou dobu ztratíte i schopnost rozeznat chutě.
Naštěstí většina popálenin jazyka není vážná a chuťové pohárky se rychle hojí.
Mluvíme však o lehkých spáleninách, jakmile dojde k opravdu vážnému spálení jazyka, tak je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Jak poznat závažnost popálení?
Většina popálenin jazyka není vážná a léčí se sama. Pokud však došlo k poškození hlubší vrstvy tkáně jazyka, tak už se jedná o vážné popálení, které může vést k infekci.
Popálenina prvního stupně postihuje pouze horní vrstvu tkáně. Ucítíte mírnou bolest a váš jazyk se může jevit jako růžový nebo červený. Většina popálenin jazyka jsou právě popáleniny prvního stupně a léčí se doma.
U popálení druhého stupně se poškodí povrchová tkáň jazyka a některé tkáně pod ním.
Bude vás bolet jazyk a může se zdát ostře růžový nebo červený jako při popálenině prvního stupně. Mohou se také tvořit puchýře. Tato popálenina již vyžaduje návštěvu lékaře.
Nejzávažnější je popálenina třetího stupně. Ta poškozuje nejvnitřnější vrstvy jazyka.
Bolest na jazyku může být nesnesitelná nebo nemusíte cítit na jazyku vůbec žádný pocit. Váš jazyk se může zdát bílý nebo černý, jako by byl spálený. Návštěva lékaře je zde samozřejmostí a nutností.
Dále je nutné lékaře vyhledat ve chvíli, kdy dojde k chemickému popálení jazyka.
Jak léčit první stupeň popálení
Většina popálenin se rychle zahojí sama, během týdne nebo dvou. Mezitím můžete použít několik domácích triků, abyste se rychleji cítili lépe.
Ihned po popálení jazyka se napijte něčeho studeného. Je také dobré pokračovat v popíjení studeného nápoje několik minut poté.
Několik dní jezte potraviny, jako je jogurt, zmrzlina a chlazená jablečná šťáva, které jsou jemné k vašemu jazyku. Žádná pálivá jídla.
Dobře na popáleniny působí i mléko. Úlevu přinese i namazání jazyka medem. Ten má zároveň antibakteriální účinky a může zabránit infekci.
Abyste zabránili rozvoji infekce, můžete si ústa propláchnout slanou vodou. Ta vyčistí ústa od bakterií.
Pokud je bolest velká, můžete si v prvních dnech pomáhat přípravky na bolest.
Pro rychlejší hojení jazyka se pak doporučuje užívat vitamín E, který všeobecně urychluje hojení popálenin.
Zdroje: Cleveland Clinic, Insider, Very Well Health
Autor: Soňa Jiroutová