Toskánský chléb je typický především pro střední Itálii. Je křupavý, uvnitř ale měkký a křehký. Peče se zcela bez soli a turisté, kteří ho ochutnají, hned poznají velký rozdíl oproti našemu chlebu. Vyzkoušejte si toskánský chléb připravit doma i vy.
Chléb je vynikající ke slaným pokrmům, Italové ho často konzumují se šunkou, plísňovými sýry a rajčaty. Hodí se k němu ale také sladké pomazánky. Ty v Itálii nejsou tolik proslulé, my Češi ale tuto skutečnost jistě oceníme.
Ze tří surovin
Jak bylo výše zmíněno, na přípravu toskánského chleba nepotřebujete žádnou sůl. Kromě toho ale nebudete potřebovat ani olej. Jediné tři suroviny nutné k přípravě tohoto pečiva jsou droždí, voda a mouka, uvádí Italian Recipe Book.
Na 3 hrnky mouky si připravte 1,5 hrnku vody a půl lžičky sušeného droždí. Dříve se chléb připravoval ve starých pecích, dnes už má tuto možnost málokdo. Péct ho tak můžete samozřejmě i v troubě a vychutnáte si ho úplně stejně, jako Italové už za starých časů.
Neuspěchejte kynutí
Příprava chlebu je velmi jednoduchá, musíte jen myslet na to, že těsto bude minimálně 2 hodiny kynout. Nejprve do půl hrnku vody přidejte několik lžic mouky a droždí. Nechte pod utěrkou vzejít kvásek. Potrvá to asi 15 minut.
Zbytek mouky přesejte přes síto, smíchejte ho s vodou a přidejte vzešlý kvásek. Vypracujte hladké těsto, které dejte opět pod utěrku na teplejší místo kynout. Po hodině ho prohněťte a nechte ještě půl hodiny odpočívat.
Na pomoučněném vále potom vytvarujte chléb, který dáte na plech vyložený pečicím papírem. Tam ho necháte ještě 20 minut kynout. Potom dejte chléb do trouby předehřáté na 180 °C. Peče se zhruba 40 až 45 minut.
Chléb je vynikající, když je ještě teplý. Vydrží vám ale i několik dní a je jen na vás, zda si ho vychutnáte se šunkou, sýrem, marmeládou, nebo si z něj třeba uděláte vynikající topinku s česnekem.
Zdroj: King Arthur baking, Masterclass, Italian Recipe Book, Tuscany Chic
Autor: Šárka Cvrkalová