Mnoho lidí považuje burčák za víno. Ve skutečnosti se ale jedná o zkvašenou šťávu z hroznů, která má obsah alkoholu do 7 %, a mezi vína se tak neřadí. Jde vyloženě o českou specialitu, která se nikde jinde na světě nevyrábí.
Český burčák neodmyslitelně patří k babímu létu. Vzniká tak, že se vylisují hrozny bez obsahu pesticidů a chemikálií. Šťáva z nich obsahuje velké množství cukru. Burčák se svým kvašením dostává na úroveň, kdy už se nejedná o mošt, ale stejně tak prozatím nejde ani o víno. Je to zkrátka něco mezi tím, vysvětluje Blesk.
Zdravý a méně kalorický než bílé víno
Podle českého vinařského zákona se smí burčák prodávat pouze od 30. srpna do 30. listopadu. Oblíbený je nejen pro svou typickou chuť, ale také proto, že jde o nápoj zdravý.
Obsahuje totiž méně kalorií než bílé víno. Jeho cukry jsou navíc přírodní a tělo je dokáže rychle zpracovat, doplňuje Apetit Online.
Burčák je zdrojem vitamínů a látek, které vám pročistí organismus. Mimo jiné také povzbuzuje mikroflóru ve střevech, dodává Pražský deník. Podle webu iGlanc burčák prospívá také vlasům i nehtům. Poznat kvalitní nápoj navíc není nijak složité.
„Dobrý burčák od toho nepodařeného poznáme už zrakem. Dobrý burčák stále kvasí, takže jsou v lahvi nebo sklence dobře pozorovatelné drobné perličky uvolňujícího se oxidu uhličitého,“ říká Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.
Domácí burčák ze 2 surovin
Burčák si velmi snadno vyrobíte i doma. Potřebovat k tomu budete jen hroznové víno a cukr. Na 1 litr šťávy si připravte zhruba 50 gramů cukru. Hrozny ručním mixérem rozmačkejte.
„Pokud připravujete bílý burčák, nechte ležet hrozny se slupkami až jeden den (při vyšší okolní teplotě postačí i 6–10 hodin). Pro červený burčák můžete tuto dobu prodloužit na dva dny,“ radí server Pro ženy.
Poté hrozny smíchejte s cukrem. Směs přesuňte do skleněné nádoby na burčák a zakryjte ji plátnem nebo víčkem s dírkami. Jakmile začne nápoj perlit, hrozny vylisujte a přecezenou směs vraťte do nádoby. Kvašení nápoje potrvá zhruba 5-6 dní.
Je důležité si pamatovat, že kvasný proces v burčáku se nedá zastavit, takže v něm neustále narůstá oxid uhličitý. Proto je třeba nápoj skladovat v nádobách umožňujících jeho únik. Ukládejte ho proto do chladnějšího prostoru v lahvích s mírně pootevřeným víčkem, radí Blesk.
Zdroj: Blesk, iGlanc, Apetit Online, Lidovky, Pro ženy, Pražský deník
Autor: Šárka Cvrkalová