Ve válce s vlastním tělem: Aby se cítili úplní, mají potřebu amputovat si končetiny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Amputovana noha
Zdroj: Shutterstock

Existuje celá řada psychických poruch, při které lidé poškozují sami sebe, nebo mají neutuchající touhu si nějakým způsobem ublížit. Už jste ale slyšeli o jedincích, kteří cítí potřebu amputovat si svou vlastní zdravou končetinu?

Jedná se o osoby trpící takzvanou dysforií tělesné integrity nebo také nemocí známou pod zkratkou BID. Tito lidé cítí, že s jejich tělem něco není v pořádku a mají pocit, že vyřešit se to dá jedině tak, že se jeho části zbaví, popisuje problematiku WebMD.

Na první pohled zdraví jedinci

Podobně jako u mnoha dalších psychických nemocí, i v tomto případě byste na první pohled neodhadli, že se jedná o lidi trpící nějakým problémem. Jde o fyzicky zdravé jedince, kteří své problémy udržují ve vlastní hlavě, popisuje web News Medical.

Jak uvádí studie z roku 2009, lidé toužící po amputaci končetiny nebo po paralýze těla mnohdy problémy nechají zajít tak daleko, že sami sobě začnou ubližovat, aby nakonec skutečně docílili svého. Jiní přemlouvají své přátele, aby jim nějakým způsobem amputaci končetin zajistili.

Mozková porucha

Zkoumání tohoto psychického stavu je teprve v začátcích. Lékaři už o BID mnohé vědí, v některých ohledech ale stále nedovedou říci, jak přesně nemoc na člověka působí a co přesně se v jeho mozku děje, píše CNN.

Předpokládá se, že je tento stav způsoben nesouladem mezi lidskou mentální představou o tělesném obrazu a skutečným fyzickým Já. Během BID má část mozku spojená s tělesným obrazem méně funkční konektivitu s ostatními částmi mozku.

I proto má člověk potřebu odstranit ze svého těla zdravou končetinu, aby se mohl cítit konečně úplný. Podobně jako jiné psychické problémy i v tomto případě je třeba řešit situaci s lékaři včas.

Mnoho lidí si ale nepřizná problém do chvíle, než se sami začnou poškozovat. A potom je už velmi těžké s tím skončit a pomoc skutečně vyhledat.

Zdroj: New York Times, CNN, News Medical, Pubmed, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články