Nadměrným solením ztrácíme až 2 roky života. Češi patří mezi nejvíce ohrožené národy

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
prilis soli
Zdroj: Shutterstock

Sůl pomáhá zvýraznit chuť potravin a slouží jako konzervační látka. Zároveň ale platí, že většina z nás přijímá soli mnohem více než by měla. Zaděláváme si tím na vážné problémy.

Kuchyňská sůl obsahuje ze 60 % chlorid a ze 40 % sodík. Sodík je jedním ze základních elektrolytů, které tělo potřebuje v malém množství ke všem činnostem od trávení potravy po stahování svalů nebo mrkání okem. Problémem je, že dnešní příjem sodíku značně převyšuje množství, které tělo potřebuje.

Podle údajů České televize solí Češi více než většina obyvatel Evropy. V průměru tak spotřebujeme až trojnásobek doporučené denní dávky, která činí pouhých 5 gramů na den. Nadměrný přísun soli přitom zkracuje náš život a přináší celou řadu zdravotních obtíží.

Ztrácíme až dva roky života

Studie Lu Qi a kol. sledovala více než 500 000 Britů v průměru po dobu devíti let. Po shromáždění údajů vědci zjistili, že ve srovnání s těmi, kteří nikdy nebo zřídka solí, mají ti, kteří si jídlo vždy dosolují (s výjimkou dochucování během vaření) o 28 % vyšší riziko předčasného úmrtí.

Výsledky studie rovněž ukázaly, že přidávání soli do jídla zkracuje průměrnou délku života o více než dva roky u mužů ve věku 50 let a o 1,5 roku u stejně starých žen. Riziko předčasného úmrtí bylo mírně snížené u lidí konzumujících více ovoce a zeleniny.

Je známo, že draslík chrání před rizikem srdečních a metabolických onemocnění, jako je cukrovka, zatímco sodík zvyšuje riziko onemocnění, jako je rakovina, vysoký krevní tlak a mrtvice.

Vysoký krevní tlak

Nejčastějším zdravotním problémem spojeným s vysokým příjmem sodíku je vysoký krevní tlak neboli hypertenze. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Hypertension je hypertenze nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních onemocnění.

Výzkum zveřejněný v časopise Lancet uvádí, že vysoký krevní tlak je zodpovědný za 54 % všech mozkových příhod a 47 % všech ischemických chorob srdečních. Zvýšený krevní tlak je také rizikovým faktorem srdečního selhání, fibrilace síní a onemocnění srdečních chlopní.

Rakovina žaludku

Výzkumy ukazují, že vyšší příjem soli, sodíku nebo slaných potravin je spojen se zvýšeným výskytem rakoviny žaludku. Světový fond pro výzkum rakoviny a Americký institut pro výzkum rakoviny dospěly k závěru, že sůl stejně jako solené a slané potraviny jsou pravděpodobnou příčinou rakoviny žaludku.

Zhoršení migrény

Studie z roku 2021, které se zúčastnilo 262 dospělých osob a která byla publikována v časopise British Journal of Nutrition, uvádí, že po kontrole dalších potenciálních spouštěčů migrény měli jedinci s nejvyšší hladinou sodíku (měřeno v moči) delší bolesti hlavy ve srovnání s jedinci s nižším příjmem sodíku.

Zbytečná úmrtí

Nadměrné solení s sebou přináší řadu zdravotních problémů. Omezení příjmu soli přitom není nijak obtížné. V domácnosti lze její spotřebu snížit jednoduše tím, že nebudeme mít na stole slánku, omezíme konzumaci slaných pochutin, jako jsou například chipsy, a budeme si vybírat výrobky s nižším obsahem sodíku.

Agentura OSN pro zdraví dodává, že snížení příjmu soli nám může prodloužit život až o rok. Ve své zprávě uvádí, že pokud by se celosvětová spotřeba soli snížila na doporučenou úroveň, mohlo by se každoročně zabránit 2,5 milionu úmrtí, připomíná EuroNews.

Zdroj: Česká televize, EuroNews, Lu Qi, Adding salt to foods and hazard of premature mortality, 2022, Carlene M M Lawes, Global burden of blood-pressure-related disease, 2001, 2008, Flávio D Fuchs, High Blood Pressure and Cardiovascular Disease, 2019, Diet, Nutrition, Physical Activity and Cancer: A Global Perspective, Arman Arab, Is there a relationship between dietary sodium and potassium intake and clinical findings of a migraine headache?, 2021 Eat This, Not That

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články