Od inflace bychom čekali kde co, ale rozhodně ne přemisťování půjček. Jenže, stalo se. Jak nám sdělil jeden z online srovnávačů půjček, z analýz jeho interních dat vyplývá, že právě přesun půjček napříč Českem je v úvěrování jedním z nejmarkantnějších projevů současné inflace.
Změny mezi lednem 2022 a lednem 2023
Portál Hyperfinance.cz, zaměřený na srovnávání finančních produktů, jako jsou půjčky, bankovní účty nebo pojištění, publikoval analýzu vývoje trhu s půjčkami mezi lednem 2022 a lednem 2023. Týkala se žádostí o půjčku. Zástupci portálu sledovali, jak se vysoká inflace roku 2022 promítla do spotřebitelského chování zájemců o úvěr. A závěr zní jasně: změn proběhlo opravdu hodně.
Půjčky se posunuly do jiných krajů
Inflace a jí vyvolané následky ukazují, že v krajích, kde se lidé tradičně nejčastěji zadlužují, došlo během roku 2022 k poklesu celkového počtu žádostí o půjčky. Alespoň v přepočtu na obyvatele jednotlivých krajů. Pokles byl pozorovatelný i v procentuálním zastoupení za jednotlivé kraje.
Které kraje se tradičně zadlužují nejvíce? Ústecký, Karlovarský nebo Moravskoslezský. Rekordní pokles však pozorujeme v Kraji Plzeňském. Pokud některé kraje zaznamenaly procentuální pokles (v celkovém vyjádření za celou ČR), v jiných krajích naopak muselo dojít k nárůstu počtu odeslaných žádostí o úvěry.
Vyšší procentuální zastoupení odeslaných žádostí zaznamenal tradičně bohatší Středočeský kraj. Ale i kraje moravské: Olomoucký a Jihomoravský. Naopak na stejné úrovni zůstaly žádosti o půjčku v Kraji Vysočina. Níže si můžete prohlédnout tabulku se změnami v žádostech o půjčku, kterou jsme převzali od autorů analýzy.
Tabulka: Podíly odeslaných žádostí o půjčku v jednotlivých krajích ČR, v lednu 2022 a lednu 2023, a jejich procentuální meziroční změna, v porovnání s podílem počtu obyvatel krajů na celé ČR.
Přesun půjček není jedinou změnou
Portál Hyperfinance.cz uvádí ve svém magazínu i další změny v žádostech o půjčku, které současná inflační vlna přinesla. Vedle změny v rozložení žádostí o půjčku mezi jednotlivými kraji nás zaujal i plošný pokles v požadovaných částkách nebo příjemné zvýšení pravidelných příjmů osob, které o půjčku žádaly.
Lidé teď žádají v průměru o třetinu nižší částky než o rok dříve
Zatímco v lednu 2022 byla průměrná požadovaná částka na jednu půjčku okolo 54 tisíc korun, v lednu 2023 už to bylo „jen“ 35 tisíc korun. Na jednu stranu se tím ukazuje mohutný dopad inflace na české domácnosti. Na druhou stranu pokles prozrazuje, že lidé nad půjčkami přemýšlejí a nevrhají se do bezhlavého zadlužování. To ostatně potvrzují i krajskými soudy vedené statistiky exekucí, které za poslední rok nijak významně nerostou.
Češi si dokázali zajistit vyšší příjem
Pravidelný příjem nad 60 000 Kč uváděla v lednu 2022 jen 2 % žadatelů o půjčku. V lednu 2023 už to byla 3 %. Když se přesuneme k částkám okolo průměrného platu, tak v lednu 2022 bylo ve skupině příjmů mezi 30 a 39 tisíci korunami celkem 17 % žadatelů. V lednu 2023 to bylo 20 % žadatelů.
Nárůst je pozorovaný i u příjmů mezi 40 a 19 tisíci korunami. V lednu 2022 náleželo do této skupiny celkem 5 % žadatelů o úvěr, ale v lednu 2023 už to bylo 7 % ze všech zájemců o půjčku. Naopak klesalo procentuální zastoupení osob v příjmové skupině do 20 tisíc korun (z 31 % na 28 %), ale i v příjmové skupině mezi 20 a 29 tisíci korunami (ze 42 na 39 %).
Jak se inflace projeví na půjčkách v roce 2023? Nezbývá nám než vyčkat konce roku 2023 a další analýzy.
Autor: Redakce