Koncem července dozrávají broskve a vy si konečně máte možnost pochutnat na svém oblíbeném ovoci. Jenomže pokud patříte k těm, kteří mají doma broskvoní víc, nejspíš brzy nebudete vědět, co s jejich plody. Já tento problém řeším každoročně dvěma způsoby.
Broskve, které nesníte, se brzy začnou kazit. Na rozdíl od jablek, která vydrží dlouho, broskve velmi rychle začínají hnít. Je proto třeba je využít brzy. Co se nesní a nerozdá každoročně využívám na přípravu broskvové zmrzliny a přesnídávky.
Broskvová zmrzlina
V srpnu ještě přijde mnoho teplých dní, při kterých se bude chtít člověk ochladit lahodnou studenou sladkostí. Na přípravě broskvové zmrzliny není nic složitého a rozhodně se vyplatí jí mít v mrazáku zásobu.
Připravte si 700 gramů broskví, 5 lžic cukru, 250 mililitrů zakysané smetany, lžičku citronové šťávy a 250 mililitrů smetany ke šlehání. Broskve omyjte a dejte do mísy společně s cukrem. Tyčovým mixérem z nich udělejte pyré.
Ze smetany ke šlehání připravte tuhou šlehačku. Pak ji vmíchejte společně se zakysanou smetanou k broskvím, přidejte citronovou šťávu, vše promíchejte a dejte v dóze do mrazáku. Vychutnat si pak tuto exkluzivní zmrzlinu můžete kdykoli.
Broskvová přesnídávka
Pokud vám i po vytvoření zmrzliny nějaké ty broskve zbyly, udělejte z nich přesnídávku. Tu můžete dát nejen dětem na svačinu, ale třeba z ní také s pudinkem a zakysanou smetanou vytvoříte lahodné dezerty.
Na přesnídávku budete potřebovat 2,5 kilogramu oloupaných broskví, 1,25 litru vody, 250 gramů cukru a 2 vanilkové pudinky. Broskve rozkrájejte na tenké plátky a rozvařte je ve vodě. Přidejte cukr a rozmixujte je tyčovým mixérem na kaši.
Pak do směsi přidejte pudink, vše ještě 10 minut povařte a ještě horkou směsí plňte sklenice. Ty potom zavařujte na 80 °C 10 minut, aby se víčka zatáhla. Přesnídávka vám tak vydrží i několik měsíců.
Zdroj: Autorský článek
Autor: Šárka Cvrkalová