Ashwagandha se běžně používá při stresu. Studie ovšem naznačují, že její využití může být mnohem širší. Obsahuje látky, které mohou mít pozitivní vliv na mužskou plodnost, hladinu cukrů v krvi nebo kognitivní činnost.
Ashwagandha (Withania somnifera), známá také jako indický ženšen, je bylinný keř, jehož kořeny a plody se používají pro své léčivé vlastnosti. Tato rostlina tvoří důležitou součást ájurvédy, tradičního systému indické medicíny, a používá se k léčbě řady onemocnění, např. na revmatismus a nespavost. Její pozitivní vliv na lidský organismus začíná objevovat i západní medicína.
Přestože většina dosud provedených studií pracovala s malým vzorkem účastníků, jejich výsledky vypadají velmi slibně. Pojďme se podívat na některé ze zdravotních benefitů, které může užívání ashwagandhy přinést.
Zmírňuje stres a úzkost
Ashwagandha je pravděpodobně nejznámější pro své vlastnosti zmírňující stres. Na tuto výhodu upozorňují studie z roku 2014 a 2019, které pozorovaly schopnost ashwagandhy významně snížit hladinu stresu a úzkosti účastníků.
Ve studii z časopisu Cureus s 58 účastníky se u těch, kteří užívali extrakt z ashwagandhy po dobu 8 týdnů, snížila hladina stresového hormonu kortizolu ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo.
Zvyšuje plodnost a hladinu testosteronu u mužů
Studie zveřejněná v Journel of Ethnopharmacology ukázala, že podávání ashwagandhy neplodným mužům výrazně zlepšuje kvalitu spermií. Obnovuje totiž rovnováhu hladin reprodukčních hormonů.
Kromě toho přehled čtyř studií zjistil, že užívání ashwagandhy významně zvýšilo koncentraci spermií, objem spermatu a pohyblivost spermií.
Snižuje hladinu cukru a tuků v krvi
Podle studie v Indian Journal of Pharmacology ashwagandha pomáhá snižovat hladinu glukózy a triglyceridů (nejčastější typ tuku v krvi) v krvi.
Přehled 24 studií, zjistil, že léčba ashwagandhou snižuje hladinu cukru v krvi, inzulínu, krevních lipidů a markerů oxidačního stresu.
Zlepšuje soustředění a paměť
Doplňky stravy s obsahem ashwagandhy mohou zlepšovat paměť, reakční dobu a schopnost plnit úkoly. Dle studie v Pharmacognosy Research ashwagandha zlepšila reakční časy účastníků při poznávacích a psychomotorických testech. Psychomotorické testy měří schopnost reagovat na pokyny a provést určenou činnost.
Rizikové faktory
Užívání ashwagandhy je obecně považováno za bezpečné. Riziková však může být pro těhotné nebo kojící ženy, pro osoby se sníženou imunitou nebo onemocněním štítné žlázy. Pokud se vás některá z těchto situací týká, poraďte se nejprve se svým lékařem.
Zdroj: Morgan A. Pratte, An Alternative Treatment for Anxiety: A Systematic Review of Human Trial Results Reported for the Ayurvedic Herb Ashwagandha (Withania somnifera), 2014, Adrian L. Lopresti, An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract, 2019., Jaysing Salve, Adaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical Study, 2019., Ashish Gupta, Efficacy of Withania somnifera on seminal plasma metabolites of infertile males: a proton NMR study at 800 MHz, 2013., Sharanbasappa Durg, Withania somnifera (Indian ginseng) in male infertility: An evidence-based systematic review and meta-analysis, 2018. Agnihotri AP, Effects of Withania somnifera in patients of schizophrenia: a randomized, double blind, placebo controlled pilot trial study, 2013., Sharanbasappa Durg, Withania somnifera (Indian ginseng) in diabetes mellitus: A systematic review and meta-analysis of scientific evidence from experimental research to clinical application, 2020, Usharani Pingali, Effect of standardized aqueous extract of Withania somnifera on tests of cognitive and psychomotor performance in healthy human participants, 2014, Forbes, Healthline
Autor: Dominika Jandorová