Aloe vera je dnes běžně pěstovaná rostlina, kterou má doma mnoho lidí. Jedná se o nenáročný druh, který nepotřebuje příliš velkou péči, na druhou stranu toho ale pro nás může opravdu hodně udělat. Znáte základy pěstování aloe vera a víte, jaké má rostlina využití?
Aloe vera je sukulent původem z jižní Afriky. Proto také nevyžaduje příliš velké množství vody a pečovat o ni je velmi jednoduché. Pokud ji umístíte do správně pohnojené půdy ideálně na jižní okno a zalijete ji jednou za 4 dny, bude jí to stačit. A skvěle se vám odvděčí.
Pozor na nejčastější chyby
Ačkoli pěstování aloe vera není komplikované, někteří lidé dělají chyby, kvůli kterým jim i tato rostlina uhyne. Patří k nim mimo jiné i příliš časté zalévání. Jakožto sukulent potřebuje aloe jen malé množství vody, v opačném případě začnou její kořeny uhnívat.
Aloe také nesmí být umístěna v místě, kde je průvan. Lépe jí bude někde v závětří, kde bude mít zároveň dostatek slunečních paprsků. Pokud všechny tyto předpoklady splníte, můžete se těšit na využití aloe vera hned v několika ohledech.
Zdraví prospěšná rostlina
Léčivý gel z listů aloe vera dokáže doslova zázraky. Kleopatra mu prý kdysi přezdívala „živá voda“ a jeho účinky jsou dnes hojně využívány ve všech známých medicínách.
Pokud trpíte na kožní problémy, jednou za čas ustřihněte list aloe vera, rozpulte ho a potřete si postižené místo lepkavým gelem. Jde o skvělou prevenci proti akné či vyrážkám spojeným s alergií, píše Helathline.
Stejně tak ale dokáže aloe vera zacelit otevřené rány a je vhodné ji přikládat například na říznutí či škrábance.
Rostlina podle serveru WebMD také hojí spálenou pokožku, místo krémů po opalování tak potírejte svá červená záda opět jejím gelem. Kromě vnějšího využití je vhodná také k tomu vnitřnímu. Její dužina je prevencí proti bakteriálním a virovým onemocněním.
Dužina aloe vera mimo jiné podporuje náš imunitní systém, pomáhá při zácpě a pročisťuje trávicí systém. I proto se v běžných obchodech dají sehnat různé pokrmy či nápoje s její příchutí. Ty jsou ale cenově poměrně náročné, proto se rostlinu vyplatí pěstovat doma.
Zdroj: WebMD, Medical News Today, Healthline
Autor: Šárka Cvrkalová