Asi se najde málokdo, kdo by neměl rád koblihy. Jakmile si je však chcete koupit, často narazíte na dva problémy – cena a kvalita. Nejlepším řešením jsou domácí koblihy. My vám dnes představíme recept na skvělé kefírové.
Kefír je velmi zdravý a tělu prospěšný nápoj. A vždy je ideální spojit něco, co nám chutná, s něčím, co je zdravé. Takže se vlastně jedná o ideální recept.
Blahodárný kefír
Kefír patří mezi fermentované nápoje s kyselou a lehce perlivou chutí. Získává se kvašením mléka a má mnoho prospěšných vlastností.
Zejména je plný minerálů a vitamínů, což má pozitivní vliv na imunitu. V kefíru se nachází například vitamíny B, C, A a K, ale také hořčík, vápník či draslík.
Blahodárný kefír také působí prospěšně na naše střeva, protože obsahuje probiotika. Díky tomu udržuje rovnováhu mikrobiomu ve střevech.
Již zmíněný vápník obsažený v kefíru působí nejen na imunitu, ale je základní živinou pro zdravé kosti.
Je tedy zřejmé, že kefír lze bez jakýchkoliv debat zařadit mezi prospěšné potraviny a jeho využití v receptu na koblihy je bonusovou složkou.
Recept na kefírové koblihy
Na přípravu kefírovoých koblih si připravte jednu kostku čerstvého droždí, 2 lžíce cukru krystal, půl kila hladké mouky, 150 ml kefírového mléka, 100 g másla, 1 vejce, 60 g moučkového cukru, kůru z citronu a olej.
Kvasnice rozdrobte a smíchejte se 2 lžícemi hladké mouky, cukrem a špetkou soli. Směs zalijte kefírem, vyšlehejte a nechtě odpočinout, aby vzešel kvásek.
Mezitím smíchejte mouku, cukr, kůru, vejce a máslo a rozmixujte. Následně zapracujte kvásek a mixujte delší dobu, aby se řádně zapracoval do připravené směsi.
Pokud je těsto hutnější, přidejte mléko. Jestliže se naopak těsto lepí, posypte jej moukou.
Těsto nechte 1 až 2 hodiny kynout na teplém místě.
A do trouby s nimi
A nyní už je čas na tvoření koblih. Vyválejte cca 1 cm tenkou placku a vezměte si vykrajovátko o průměru 10 cm (můžete ale zvolit jakýkoliv průměr, který chcete).
Na jednotlivá vykrojená kolečka naneste marmeládu a následně vypracujte koblihu tak, abyste marmeládu utěsnili uvnitř.
Připravené koblihy nechte ještě 10 minut kynout. Mezitím si v pánvi rozpalte olej. Koblihy v něm nechte osmažit z obou stran, ale opravdu rychle, aby se nepřipálily.
Takto připravené koblihy dáte na 20 minut dopéct to trouby rozehřáté na 180 stupňů.
Než je budete podávat návštěvě, tak je lehce posypte moučkovým cukrem. Dobrou chuť!
Zdroje: National Library of Medicine, Ekuchařka, WebMD, Cleveland Clinic
Autor: Soňa Jiroutová