Chodíte často do posilovny? Bigorexie alias závislost na cvičení je nebezpečnou poruchou příjmu potravy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena v posilovne
Zdroj: Shutterstock

Lidé mohou být závislí na různých věcech. A zatímco některé závislosti jsou zcela neškodné, v jiných případech může jít i o něco, co je zdraví nebezpečné. Slyšeli jste například už někdy o bigorexii? Závislost na posilování je někdy možná větší problém, než by vás mohlo napadnout.

Z televizních reklam, ale i sociálních sítí na nás často vyskakují představy o dokonalém těle. I bulimie či anorexie, o kterých se ve společnosti mluví poměrně dost, jsou tímto velmi ovlivněné. Lidé jsou někdy ochotni udělat vše pro to, aby vypadali „dokonale“.

V dnešní době se ale nejedná pouze o stravovací problémy, které vedou k úbytku váhy. Čím dál více lidí ve světě trpí takzvanou bigorexií, což je závislost na posilování. A ta může být pro lidské tělo velmi nebezpečná.

Závislost na cvičení

Bigorexie, někdy také muskulární dysmorfie, je duševní nemoc, která obvykle vychází z pocitu méněcennosti nebo nedostatečného sebevědomí, vysvětluje třeba server Good Housekeeping.

Jejím hlavním příznakem je chorobná závislost na cvičení. Člověk chodí do posilovny každý den, snaží se být stále mohutnější, žádné jeho úspěchy v posilování mu nejsou dost dobré. Nemoc postihuje především muže, týkat se může ale i žen, především pak kulturistek, potvrzuje Medicine Net.

Patří k poruchám příjmu potravy

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, stejně jako anorexie a bulimie patří bigorexie mezi poruchy příjmu potravy. Lidé totiž kromě závislosti na posilování obvykle také svůj jídelníček přizpůsobí tomu, aby se jim co nejvíce tvořila svalová hmota.

Mnohdy pouze změní to, co jedí, často ale upadají také k užívání nepovolených látek pro tvorbu svalů. Bigorexie má na tělo velmi negativní vliv a může závažně ohrozit lidské zdraví.

Server Healthline varuje například před tím, že svalovina svou vahou zatěžuje kosti a klouby, které obvykle nejsou na něco podobného připraveny. Nadměrný příjem bílkovin pak může také poškozovat játra a ledviny.

Pokud chce člověk posilovat, měl by to dělat v určitých mezích a přizpůsobovat tomu svůj životní styl postupně. V opačném případě si totiž může závislostí na cvičení daleko více ublížit a ve výsledku budou jeho psychické problémy jen doplněny těmi fyzickými.

Zdroj: Glamour, Healthline, Medicine Net, Good Housekeeping

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články