Život ve vztahu se zásadně změní, jakmile se s partnerem sestěhujete do jednoho bytu či domu. Začnete o sobě najednou zjišťovat věci, na které jste nebyli zvyklí. Sestěhování je obvykle posun kupředu, existují ale situace, kdy společné bydlení partnerům ukáže, že tímto směrem cesta nevede.
Kdy vlastně do společného bydlení jít? Jak dlouho čekat, než se se svou drahou polovičkou začnete dennodenně probouzet ve stejné posteli? To jsou otázky, které si lidé kladou často. Pravda ale je, že se jen velmi těžko určuje odpověď v číslech. Důležité je spíše to, jak je pár na situaci připravený.
Individuální záležitost
„Každý pár je na společné bydlení připraven v jiný čas. Je to velmi individuální záležitost. Obecně je ale nesmysl plánovat žití ve společném bytě či domě v době, kdy spolu ještě nejste ani rok,“ uvádí Kim Egel, manželská a rodinná terapeutka z Cardiffu v Kalifornii.
Podle jejích slov z průzkumů vychází, že většina heterosexuálních párů minimálně dva roky počká, než soužití řeší. U stejnopohlavních párů je to jiné, ty se často sestěhují i po šesti měsících vztahu.
Podle Mgr. Juliany Zmrhalové, psycholožky online poradny MOJRA, může fungovat takzvané sestěhování na zkoušku. „Je to období, kdy se partneři vzájemně poznávají zase jinak, slaďují vzájemné fungování a snaží se ho vyladit. Je důležité, aby o tom vzájemně komunikovali, diskutovali, co komu vyhovuje, a co ne. Mluvit o vzájemných hranicích předem,“ říká pro OnlyU.
Jste připraveni na společné bydlení?
Server Brides popisuje pět základních znaků, které vypovídají o tom, že jste připraveni na společné bydlení. Tím prvním je upřímná komunikace mezi oběma partnery. Mluvíte spolu úplně o všem včetně velmi osobních a intimních záležitostí? Pak je možná čas posunout se o krok dál.
S tím souvisí i to, že spolu dovedete komunikovat o samotném stěhování, o tom, jak bude váš domov vypadat, že se shodnete na většině představ. Třetím znakem je akceptace druhého člověka jako rovnocenného partnera.
Důležité je také to, abyste oba byli finančně připraveni na společný život. Pokud si vydělává jeden z vás výrazně více, je třeba mít jasně nastaveno, zda je to pro oba v páru v pořádku, že se bude starat o finanční chod domácnosti.
Posledním, ale zároveň velmi důležitým znakem je to, že uvažujete o svém vztahu stejně. Že máte oba jasno v tom, jakým směrem ho chcete posouvat dál, že jste si v něm jistí. Pokud těchto pět podmínek splňujete, nejspíš jste připraveni na společné bydlení.
Takhle rozhodně ne
Stejně jako nápovědy, že spolu můžete začít bydlet, existují také znaky toho, že ještě nejste připraveni, uvádí Mind Body Green. Tím prvním je to, že se cítíte pod tlakem a do bydlení jdete především proto, že si to přeje partner.
Do společného bydlení byste neměli jít ani v případě, že to děláte pouze z praktického nebo finančního hlediska. Vždy by se mělo jednat především o to, že spolu bydlet chcete a jste naopak schopni nějaké překážky překonat.
Připraveni na společné bydlení nejste ani ve chvíli, kdy druhému člověku na sto procent ve všem nevěříte, nebo když se chcete sestěhovat jen proto, abyste nějakým způsobem zachránili rozpadající se vztah.
„Obecně vnímám, jak častých problémem je, že selhává komunikace. Že se partneři vzájemně berou jako samozřejmost a věci si tak nějak domýšlí. Co asi ten druhý prožívá a co a jak chce. Že se tak nějak automaticky přizpůsobí. Tam pak začínají hádky a tam začíná problém,“ upozorňuje Zmrhalová.
Nelze tedy generalizovat. Je třeba spíše zvážit všechna pro a proti a rozhodnout se podle toho, jaká je vaše konkrétní situace.
Zdroj: OnlyU, Brides, Mind Body Green, Psych Central
Autor: Šárka Cvrkalová