Kdo se pohybuje ve světě investic, ví, že jednou z nejvýhodnějších, ale zároveň nejrizikovějších aktiv na trhu jsou kryptoměny. Nejrozšířenější z nich je bitcoin. Předtím než do něj budete investovat, je třeba mít ohledně této problematiky celou řadu znalostí.
Bitcoin je virtuální měna, která vznikla v roce 2009. Jedná se o měnu existující pouze v paměti počítačů. Nemá tedy žádné hmatatelné zastoupení, stejně jako tomu je i u ostatních virtuálních měn.
Jejím zakladatelem je Satoshi Nakamoto, což je krycí jméno někoho, o kom téměř nikdo nic neví. A je to jenom dobře, protože se skrze jeho osobu nedá očernit myšlenka bitcoinu jako taková.
Bitcoin, pro který se používá zkratka BTC, se dále dělí na satoshi, menší jednotku, která získala jméno podle zakladatele. 1 BTC = 100 000 000 satoshi. Nemusíte tedy šetřit peníze na jeden celý bitcoin, ale můžete si koupit pouze jeho malý zlomek.
Celkový počet virtuálních mincí je pak pevně stanovený na 21 milionů a nikdy jich nebude více. Spíše jich tedy bude méně, protože občas někdo ztratí přístupy do své peněženky, kde je drží a už se k nim nikdy nedostane. A v tomto decentralizovaném světě vám nikdo kromě vás nepomůže.
Měna bitcoin je založena na informatickém a matematickém aparátu. Ten zaručuje, že ji nelze nijak padělat ani devalvovat. Pro existenci měny je využívána veřejná účetní kniha, takzvaný blockchain, pomocí které se převádějí peníze mezi jejich jednotlivými vlastníky. V této knize jsou zpětně dohledatelné naprosto všechny transakce, jež nejde nijak smazat či upravit. Taky jsou všechny transparentní, avšak anonymní.
Tyto transakce zabezpečuje síť stovek tisíců speciálních počítačů rozmístěných po celém světě, na téměř všech kontinentech, které jsou na sobě nezávislé, a proto je nejde tak lehce nabourat jako třeba klasickou bankovní síť. Takovému ověřování se pak v kryptosvětě říká slangově těžení.
Jak se zapojit do těžby?
Kromě bitcoinu, který je nejstarší, existují tisícovky různých dalších kryptoměn, takzvaně alternativních coinů. Pokud se chcete zapojit do jejich těžby, existují podle serveru Bez práce jsou koláče dvě základní možnosti: RIG nebo ASIC.
Rigy jsou počítače složené z grafických karet a dalších komponentů. Mají velmi dobrou životnost a nízkou poruchovost. Návratnost investice do nich je určována v měsících i letech. Vše záleží od náročnosti těžby, tedy od toho, kolik lidí své sestavy zapojí na těžbu daného coinu a zvýší tím konkurenci. A také od toho, kolik daná kryptoměna stojí v přepočtu na nějakou fiat měnu, nejčastěji dolar.
V neposlední řadě je velmi důležitý správný výběr a cena komponentů, z kterých se těžební sestava skládá, a cena elektřiny, kterou pro těžbu využíváte. Stalo se pravidlem, že kdo netěží na levném obnovitelném zdroji, tak netěží vůbec, neboť se mu to finančně nevyplatí. To tedy umlčuje kritické hlasy o tom, že je těžba velmi neekologická.
Na těchto typech strojů jde těžit mnoho kryptoměn, s bitcoinem si už ale neporadí. Jejich nevýhodou je totiž to, že nejsou tak výkonné jako speciální sestavy na jeho těžbu. Na druhou stranu jsou cenově daleko dostupnější. Jelikož nedělají takový hluk a nevytvářejí velké teplo, tak je člověk může mít klidně i doma ve sklepě nebo garáži. Pokud se však tomu chce aktivně věnovat a má na střeše fotovoltaiku, která mu vyrobí levnou elektřinu.
Asicy jsou speciální mašiny sestrojené pouze za jediným účelem – ověřování kryptoměnových transakcí. Jsou daleko výkonnější než rigy, takže na rozdíl od nich si poradí i s bitcoinem.
Nevýhodou u nich je to, že je po nich velká poptávka. Existuje jenom pár výrobců na světě, a proto se velmi špatně shánějí. Jsou navíc hlučné a vytvářejí vysokou teplotu. Je tedy komplikované je mít jen tak doma, i když i toto se dá vyřešit tím, že si je naložíte do kádě se speciálním olejem, který vám pohltí hluk a teplo převede do vody, kterou si vytopíte dům.
Tyto stroje si ale na rozdíl od rigů doma na koleni neopravíte. Výrobci bohužel peníze za reklamace nevracejí, takže jim pokažený stroj musíte poslat, přičemž čekáte i několik měsíců, než vám přijde zpátky opravený. A jakmile vám přijde, tak ho zapojíte a je velká šance, že opět nepošlape. Transport je totiž pro takové zařízení noční můrou. A mezitím, co jste stroj reklamovali, tak vám nemohl těžit, takže vám ani nesplácel jeho nákup, který se pohybuje i ve statisících.
Jak těžbu na rigách, tak na asicách můžete samozřejmě delegovat. Stroj si koupíte a dáte ho do správy nějakým profíkům, kteří mají pro daný tip těžby uzpůsobené speciální hostingové centrum s levnou zelenou elektřinou, odhlučněnými prostory, které jsou dostatečně chlazené a udržované tak, aby tam bylo minimum prachu.
Za takovou správu si ale vezmou z vytěžené kryptoměny určitý podíl. Navíc riskujete to, že vám dříve nebo později přestanou zvedat telefon a vy se ke svému stroji už nikdy nedostanete, protože bude s největší pravděpodobností umístěný v zahraničí.
Bezpečnost až na prvním místě!
Kromě těžby, za kterou dostáváte odměnu v podobě vytěženého coinu, lze samozřejmě kryptoměny nakupovat či prodávat napřímo.
K tomuto účelu můžete zvolit specializované burzy, směnárny nebo kryptomaty, které jste mohli zahlédnout například v některém z obchodních center.
Zde první pozor a to na prostředníka, kterého si pro tuto službu zvolíte. Stejně jako u těžby, tak i zde je spousta pofidérních prodejců, z nichž už se nejednou vyklubal podvodník nebo přinejmenším velmi špatný finanční správce, který si šel odpočinout do chládku.
Vždy je potřeba mít své virtuální peníze pod kontrolou. K tomu server Bez práce jsou koláče doporučuje Trezor model T, což je nejbezpečnější světová hardwarová peněženka a to z dílny českého výrobce.
Můžete samozřejmě držet svůj krypto poklad na nějaké burze, v mobilu, v počítači či v nějaké softwarové peněžence, která je součásti vašeho webového prohlížeče, ale u všech existuje určité riziko, že o své prostředky přijdete. V mnoha případech je opravdovým majitelem tvůrce aplikace a ne vy.