Prádlomatkiosky vyperou objemné prádlo i extrémní špínu. Investice do nich se vyplatí

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
Prádlomat
Zdroj: Bez práce jsou koláče

Ještě donedávna se o prádlomatkioscích téměř nemluvilo. V posledních měsících se ale staly velmi oblíbenými. Jedná se o veřejné automatizované velkokapacitní chytré pračky, ve kterých si můžete vyprat téměř cokoliv. A kdykoliv.

Už je nám jasné, že sdílená ekonomika je přirozenou reakcí na čím dál větší zalidnění planety, která má omezené zdroje a bude se stále rozšiřovat na další věci a služby. Půjčujeme si nářadí, vybavení na sport, sdílíme kanceláře, auta, domy, ale také pračky.

Oproti prádelnám jsou prádlomatkiosky v mnohém jiné. Bývají často umístěny na ulicích, nejsou tak součástí větších budov s určitou otevírací dobou, ale jde jednoduše o pračku stojící například někde vedle obchodního domu. Během praní si tak můžete zajít nakoupit.

Vidět jsou také u samoobslužných myček na auta. Po jedné návštěvě budete mít čisté nejen prádlo, ale také vašeho plechového miláčka.

Snadno v nich vyperete běžné oblečení nebo objemné ložní prádlo, závěsy, potahy na sedačku, od zvířecích chlupů, stanové plachty, spacáky a podobné věci. Slouží také k praní extrémně špinavého prádla, na které vaše pračka nestačí nebo si ji nechcete zaneřádit či zničit.

V neposlední řadě jsou prádlomatkiosky vhodné také pro jednotlivce, kteří se například přestěhovali do nevybaveného bytu, perou si jednou za měsíc a nevyplatí se jim kupovat novou či zánovní pračku. S pořízením pračky přichází totiž další náklady v podobě elektřiny, vody, pracího prášku, aviváže a bohužel většinou taky po dvou letech servisu.

Zařízení jsou k dispozici po celý rok, 24 hodin denně a jsou zcela samoobslužné s dotykovým ovládáním a hlasovým doprovodem ve čtyřech jazycích. Platby lze provádět jak v hotovosti, tak kartou, případně kombinací obojího.

Vypráno a vysušeno máte za 45 minut a než se tak stane, přístroj vás bude předem informovat pomocí SMS. Bezpečnost v podobě zámku na bubnu a kamery je samozřejmost.

Za dva roky alespoň 100 kiosků v ČR

Autoři projektu Jan a Tomáš Holý z Rychnova nad Kněžnou, kde je také sídlo společnosti Best Series s. r. o., si kladou za cíl kompletně vyrobit a následně vystavět v České republice do roku 2025 minimálně 100 takovýchto zařízení, uvádí projektu blízký server Bez práce jsou koláče.

Prozatím jich je u nás 47 a dva jsou v Polsku, kde se budou brzy umisťovat další tři. Dříve nebo později se bude také expandovat na Slovensko.

Prvních 40 kiosků bylo koupeno od výrobce ve Francii, avšak další už jsou vyráběné kompletně v České republice pod vlastní střechou a s vlastním technologickým řešením nejen mechaniky zařízení, ale také platební brány.

Výroba Polsko

Zdroj: Bez práce jsou koláče

Peru a při tom vydělávám

„To geniální na tom je systém, s jakým bratři Holí projekt organizují a vybírají na něho peníze. A hlavně s jakou rychlostí realizují samotné stavby kiosků. Kromě velkých řečí a vizí mají také velké činy. Od roku 2019 udělali opravdu slušný kus práce,“ uvádí web.

Společnost tedy do projektu zapojuje množství malých investorů, kterých je k dnešnímu dni přes 2600 a společně vybírají peníze na podporu nové výroby a výstavby skrze jejich affiliate program. Investice do projektu se provádí přes crowdfunding a zisky se vypočítávají z průměru měsíčního počtu praní všech kiosků. Takže klíčové na projektu je, aby služba byla využívaná.

Aktuálně data společnosti ukazují, že v zimních měsících je průměr na jeden kiosek přes 3,5 praní za den a v letních měsících přes 5,5 praní. Není však výjimkou, že se v některém z kiosků přes léto roztočí bubny až dvacetkrát za den!

Záleží hodně na umístění kiosku a na tom, jak dlouho už na místě prádlomat stojí. Pravidlem je, že čím déle někde je, tím se mu přirozeně zvyšuje počet návštěvníků. Roční zhodnocení investice se tak zatím pohybuje mezi 5–20 %.

Společnost stále nabírá nové spolupracovníky, jak v oblasti obchodu, výroby, tak výstavby a snaží se o dobití střední Evropy.

Jan Holý a Tomáš Holý

Zdroj: Bez práce jsou koláče


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články