Říkalo se mu také Faust Jizerských hor. Doktor Jan Josef Antonín Eleazar Kittel měl ale přezdívek více. Ve své době byl zázračným léčitelem, který si dokázal poradit prakticky s čímkoliv. Jeho léčení bylo tak úspěšné, že mnozí věřili, že skutečně upsal duši ďáblu.
Kittel žil v 18. století. Mluvilo se o něm jako o muži v temně modrém plášti, který se vznáší nad krajinou. Ano, podle některých mohl dokonce i létat, uvádí server E15.
Pro dobro se upsal ďáblu
Narodil se 7. prosince 1703 v Šumburku. Už jako mladík si přál pomáhat lidem. Po svém otci zdědil ranhojičské povolání. Původně se mu ale nedařilo a pod jeho rukama zemřelo mnoho lidí.
Rozhodl se proto obrátit se s prosbou o moc na ďábla. Jeho požadavky byly snadné: po 40 let mu nesmí umřít žádný pacient.
Pán pekel mu nabídl, že se stane nedocenitelným ranhojičem, který dokáže pomoci od každé nemoci. Díky jeho plášti bude moci navíc létat.
Na oplátku chtěl samozřejmě jeho duši, popisuje podle serveru Novinky legenda.
První zmínka o Kittelových lékařských dovednostech pochází z roku 1733, kdy jedna kronika zaznamenává, že vyléčil ženu jabloneckého starosty.
Faust Jizerských hor podle legend nakonec duši ďáblu přenechat nemusel.
Za svůj život nadělal tolik dobrých činů, že se nakonec pán pekel slitoval a nechal Kittela zemřít až přirozenou smrtí, aby mohl do poslední chvíle konat dobro.
Jaká je skutečnost?
Celý příběh je sice legendou, vychází ale ze skutečnosti.
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel se skutečně narodil v 18. století a byl synem ranhojiče. Až do své smrti se věnoval léčení. O tom, kolik nemocí dokázal vyléčit, ale panují spory.
Je jasné, že schopnost létat a povinnost předat duši ďáblu si lidé vymysleli v souvislosti s tím, že si jinak nedovedli vysvětlit jeho léčitelské dovednosti.
Také se v té době u nevyléčitelných nemocí začalo používat přísloví „tady ani Kittel nepomůže“.
Autor: Šárka Cvrkalová