Elisabeth Volkenrath: Nacistická dozorkyně, u níž se výčitky svědomí nedostavily. Téměř veškerou vinu odmítla

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
volkenrath osvetim
Zdroj: Profimedia

Elisabeth Volkenrath patřila mezi nejkrutější dozorkyně nacistických koncentračních táborů. Přestože se jí dostalo spravedlivého trestu, téměř veškerou svoji vinu odmítla.

Elisabeth Volkenrath, za svobodna Mühlau, se narodila 5. září 1919 do rodiny lesního dělníka. Spolu se svými pěti sourozenci žila v městečku Schönau an der Katzbach ve Slezsku, dnešní Świerzawě v Polsku.

Na stránkách Foreign Policy se dozvíme, že do SS vstoupila v roce 1941 a byla poslána do koncentračního tábora Ravensbrück jako Aufseherin neboli dozorkyně.

Ve svých povinnostech ji školila Dorothea Binz, jedna z nejznámějších dozorkyň SS. V roce 1942 byla Elisabeth převezena do tábora Auschwitz Birkenau, součásti osvětimského komplexu. Táborem prošlo během jeho existence přibližně 1,3 milionu lidí, většinou Židů.

V roce 1942 onemocněla tyfem, ale bohužel pro mnoho vězňů se jí podařilo přežít. Elisabeth se v Osvětimi seznámila se svým budoucím manželem SS-Rottenführerem Heinzem Volkenrathem, kterého si vzala v roce 1943.

V listopadu 1944 byla Elisabeth povýšena na Oberaufseherin a pověřena vedením všech ženských táborů v Osvětimi.

Když se v lednu 1945 k táboru přiblížila sovětská vojska, Němci vydali příkaz k evakuaci. Elisabeth Volkenrath doprovázela vězně na pochodu smrti do tábora Bergen-Belsen. V tomto táboře pokračovala ve své funkci Oberaufseherin až do jeho osvobození britskými vojsky v dubnu 1945.

Výčitky svědomí se nedostavily

Na webu Bergen Belsen si můžeme přečíst výpověď Elisabeth Volkenrath a její odpovědi na otázky majora Munra. Podle očekávání nařčení z krutého zacházení s vězni odmítla.

Například tvrdila, že se neúčastnila selekcí vězňů do plynových komor, nepomáhala je nakládat do transportů, ani vězenkyně nebila gumovým obuškem.

Přiznala se „pouze“ k fackování a k odebírání jídla, vody a cigaret, pokud jich vězeňkyně „měly mnoho“. Všechna ostatní nařčení od spolupracovníků nebo vězeňkyň popřela.

Podle svých slov prý měla dokonce podat stížnost na poměry v Belsenu.

„Několikrát jsem mluvila s velitelem a vyprávěla mu o tom, co se v táboře děje. Ptala jsem se ho, proč vězni nedostávají více jídla a proč přijíždějí všechny ty transporty. Řekl mi, že železnice jsou bombardovány a že nemají možnost dostat do tábora dostatek potravin.“

Soud s jasným koncem

Elisabeth Volkenrath byla zatčena a souzena v belsenském procesu spolu s mnoha dalšími příslušníky SS a vězeňským personálem. Mimo jiné byla obviněna ze zabití staré ženy tím, že ji shodila ze schodů.

Zločin ženy spočíval v tom, že se k Volkenrath přiblížila a požádala ji o práci. Podílela se také na výběru nových vězňů a prováděla selekce vězňů do plynových komor.

Elisabeth Volkenrath byla shledána vinnou a odsouzena k trestu smrti oběšením. Popravil ji 13. prosince 1945 kat Albert Pierrepoint, nejefektivnější kat v britské historii. Pierrepoint byl přivezen z Británie, aby popravoval nejznámější nacistické zločince.

Zdroj: Foreign Policy, Bergen Belsen, Haaretz

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články