Šókó Asahara: Částečně slepý vůdce sekty, která zabíjela jedovatým plynem v metru

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Makoto Hirata
Zdroj: Profimedia

Až do poslední chvíle popíral svou vinu. Odvolával se, soudy ale jeho žádosti zamítly. Nakonec byl Šókó Asahara odsouzen za své činy k trestu smrti. Zakladatel sekty Óm šinrikjó v Japonsku byl totiž odpovědný za plynový útok v tokijském metru z roku 1995.

20. března 1995 zaútočila sekta Óm šinrikjó na cestující tokijského metra. Jedovatý plyn sarin, který byl objeven v roce 1939 nacisty, tehdy zabil 13 lidí. Jedná se o jeden z nejsmrtelnějších nervových plynů, které lidstvo doposud poznalo. Došlo navíc k přiotrávení několika tisícovek dalších osob.

Útok byl velmi dobře naplánován. Byl proveden během ranní špičky, aby zasáhl co nejvíce osob. Navíc teroristé zaútočili na stanice v blízkosti státních budov, tedy na nejlidnatější místa v dopravní infrastruktuře tokijského metra.

Výpary nervového plynu vyvolaly u zhruba 5500 lidí ztížené dýchání, pálení očí, horečku, mdloby a zvracení. Stovky lidí skončily s doživotními psychickými problémy, uvádí server All That’s Interesting.

Stopy vedly k sektě Óm šinrikjó

Úřady nejprve předpokládaly, že se k činu někdo přihlásí, že šlo o útok, který měl na něco upozornit. Ačkoli se tak nestalo, podařilo se policii zajistit stopy, které vedly právě k sektě Óm šinrikjó.

V domovech několika jejích členů a také v samotném sídle skupiny byly později nalezeny přísady potřebné k výrobě plynu sarinu, pomocí kterého byl útok proveden. Celkem 13 osob včetně částečně slepého lídra sekty Šókó Asahary, bylo obviněno z terorismu.

Proti trestu smrti se všichni odvolali

Proti trestu se všichni obžalovaní odvolali. Trvalo roky, než se vše řádně prošetřilo. Někteří z obviněných byli nakonec skutečně smrti ušetřeni a dostali tresty jiné, uvádí The Guardian. Šest členů sekty včetně jejího lídra ale bylo nakonec popraveno.

Šókó Asahara byl k smrti odsouzen v roce 2004. Pokoušel se odvolat, v roce 2006 nicméně soudy potvrdily, že jeho trest platí. Kvůli dlouhému vyšetřování se ale vše odkládalo, a nakonec byl Asahara oběšen až v červnu roku 2018.

Zdroj: All that’s interesting, New York Post, The Guardian

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články