Bill Durks žil celý život s rozštěpem obličeje. Do jizvy na čele si maloval falešné oko

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Durks Bill
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Osud nebyl k Billu Durksovi ani trochu přívětivý. Muž se narodil s frontonazální dysplazií, která způsobila, že vypadal, jako kdyby měl obličej roztržený vejpůl. Kvůli onemocnění neměl příliš dobré vztahy s rodiči a ani žádné přátele. Svůj život ale dokázal změnit – našel si práci, přátele, a dokonce se i oženil.

Bill Durks se narodil 17. dubna roku 1913. Už po porodu se ukázalo, že s malým Billem není něco v pořádku. Vypadal totiž úplně jinak, než bývá u novorozenců zvykem.

Jak se později ukázalo, na vině byla takzvaná frontonazální dysplazie. Ta patří mezi celkové rozštěpy obličeje. U Durkse onemocnění způsobilo, že mu ještě během matčina těhotenství špatně srostl obličej. Nos i horní ret měl rozdělené napůl.

Rozštěp mu deformoval celý obličej

Podle Warda Halla, majitele cirkusu, v dospělosti vypadal, jako kdyby mu obličej někdo rozpůlil sekerou. Podle webu Weird Historian to uvedl ve své knize American Sideshow.

Medicína tehdy nebyla na tak vyspělé úrovni, jako je tomu dnes. Pro Billa tak neexistovala žádná léčba.

Jeho rodiče byli navíc chudí farmáři, kteří se za svého syna spíše styděli, než že by ho podporovali. Dokonce ho ani neposílali do školy, a postiženému chlapci se tak nedostalo žádného vzdělání a zůstal negramotným.

Až do této chvíle to vypadalo, že Billův život bude peklo na zemi naplněné jen dřinou na poli. Vše se ale začalo obracet k lepšímu, když mu bylo čtrnáct let.

Přidal se k cirkusu

Tehdy přijel do města, kde bydlel, cirkus. V USA bylo v té době běžné, že jejich součástí bylo i panoptikum, tedy výstava různě postižených lidí.

Jeho majitel začal okamžitě chlapce se znetvořeným obličejem přemlouvat, aby se k cirkusu přidal. Vzhledem k tomu, že Billa doma nic nedrželo, nakonec souhlasil.

Nejprve začal vystupovat jako „Muž dvou tváří“. Poté ale své vystoupení ještě vylepšil. Do své jizvy na čele si maloval falešné oko a své umělecké jméno změnil na „Tříoký muž“.

Návštěvníci byli z jeho vzezření naprosto uneseni. Většina dokonce věřila, že je jeho třetí oko opravdu pravé. Pohled na postiženého muže je totiž natolik děsil, že si jej nikdo raději pořádně neprohlížel.

Ačkoliv se v té době vedlo Durksovi dobře, stav to ještě stále nebyl ideální. Jako prosťáček, který neuměl psát ani číst, byl často obětí majitelů cirkusů, kteří mu dávali podepisovat nevýhodné smlouvy, vykořisťovali ho a okrádali o peníze.

Našel si přátele i manželku

Muž byl ale velmi hodné a klidné povahy, a brzy tak začal navazovat přátelství s ostatními vystupujícími. Jeho život nakonec nejvíce ovlivnil Melvin Burkhart.

Ten naučil Billa číst, pomohl mu vylepšit vystoupení a ukázal mu, jak lépe komunikovat s publikem. A dokonce ho seznámil s jeho budoucí manželkou Mildrid.

Ta vystupovala v panoptiku jako „Žena s aligátoří kůží“, neboť trpěla enormním ztlušťováním pokožky.

Společně vystupovali až do smrti. První zemřela Mildrid, a to v roce 1968. Bill v práci i nadále pokračoval, jeho život už ale nikdy nebyl stejný. Svou ženu následoval v roce 1975, ve svých dvaašedesáti letech.

Zdroj: Weird Historian, I Can´t Believe It´s Nonfiction

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články