Domácí polévkové koření: Se spoustou sušené zeleniny a bez nadbytku soli vydrží ve sklenici měsíce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
polevkove koreni
Zdroj: Shutterstock

Do polévky patří zelenina, bobkový list, pepř a nové koření. To je základ, který zná asi každý. Pokud si ale chcete udělat vývar, na který jen tak nezapomenete, je ideální mít doma kompletní polévkové koření. Díky němu už nebudete muset hledat v pěti různých kořenkách.

Pokud si připravíte doma své vlastní polévkové koření, budete mít jistotu, že jde skutečně jenom o přírodní suroviny bez chemie. Samozřejmě se dají koupit různé variace už hotové, obvykle ale obsahují i mnoho věcí navíc, které do těla jednoduše dostávat nechcete.

Samozřejmě že je rozdíl mezi tím, zda děláte hustou bramboračku, gulášovou polévku, cibulačku nebo vývar. Do různých typů polévek se hodí různé koření. V základu vám ale postačí variace dvě: koření na vývar a koření cibulové pro husté polévky.

Usušte si kořenovou zeleninu

Pokud nevěříte kupovaným polévkovým kořením, připravit si jednoduše můžete směs z drcené sušené zeleniny.

Připravte si mrkev, celer a petržel, ty očistěte a rozmixujte v mixéru na jemný prášek. Ten potom nechte několik dní sušit. Prášek později smíchejte s drceným pepřem a novým kořením.

Jestli vám vyhovuje pepř i nové koření spíše ve formě kuliček, do koření ho přidávat nemusíte. Stejně to platí i pro bobkový list. K zelenině není třeba přidávat žádnou sůl, obvykle je vývar dostatečně slaný díky bujónu.

Právě proto je mnohdy domácí polévkové koření zdravější, to kupované totiž obvykle obsahuje velké množství soli.

I proto Maková panenka varuje, abyste před zakoupením koření četli poctivě jeho složení. Pokud jíte nadbytek soli, můžete mít podle studie z roku 2021 problémy například se srdcem, játry nebo ledvinami.

Koření na gulášovku i bramboračku

Dalším typem koření, které si můžete podle serveru Savory Experiments připravit snadno doma, je směs sušené cibule s česnekem.

V tomto případě se bez soli neobejdete, opět jí ale použijete jen minimum podle vlastní chuti a vyhnete se přesolenému koření z obchodu.

Usušte si nadrobno nakrájený česnek a cibuli, ty potom smíchejte se solí, cibulovým práškem a drceným česnekem. Na rozdíl od prvního koření bude toto poměrně hrubé, v česnečce nebo gulášovce vám ale větší kousky cibule vadit nebudou.

Koření můžete připravit takto jednoduché nebo ho dochutit dalšími přísadami, ke kterým patří například pepř, uzená paprika, sladká paprika nebo třeba špetka chilli. Mix vám pak v uzavřených kořenkách vydrží i dlouhé měsíce.

Zdroj: Webmd, Lifee, Maková panenka, Savory Experiments

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články