Už žádná UHO bez chuti. Připravte si poctivou omáčku k masu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
maso
Zdroj: Shutterstock

Každá kuchařka dobře ví, co je to UHO. Univerzální hnědá omáčka, která se hodí k masu, se často podávala nejen ve školních jídelnách. Občas si ji doma připraví každý z nás. Její výhodou je, že se hodí jak k těstovinám, tak i k bramborové kaši. Chuťově to ale není žádný zázrak a pěkné kousky masa si rozhodně zaslouží něco lepšího.

Pokud připravujete nedělní pečínku a hodláte k ní podávat hostům bramborovou kaši nebo šťouchané brambory, jistě dobře víte, že jen tak nasucho by to nebylo ono.

Je proto třeba připravit nějakou omáčku, kterou maso a popřípadě i brambory zalijete.

Udělejte si tentokrát omáčku na maso tak, aby podtrhla jeho dokonalou chuť a z vašeho receptu vytvořila jídlo, na které jen tak někdo nezapomene.

Hnědá nebo bílá omáčka

Existují dva základní typy omáčky na maso. Hnědá a bílá. V obou případech je základem máslo, které je krásně zjemní a dodá jim krémovou konzistenci.

Rozdíl je ale v tom, jakou zvolíte tekutinu pro dochucení.

Hnědou omáčku připravíte rozehřátím másla v pánvi, na které si opečete kousky masa. Ideální je hovězí nebo vepřové. Ty pak vyjmete a do másla přidáte trochu mouky, aby vznikla jíška.

Omáčku zalijete hovězím vývarem a mícháte ji tak dlouho, dokud nevznikne požadovaná konzistence.

Nakonec do ní ještě rozmícháte několik kousků studeného másla na zjemnění.

Bílá omáčka se dělá podobně, místo vývaru se ovšem použije mléko a přidá se do ní nějaké koření, které jí dá vhodnou chuť.

Může to být cibulový prášek, česnek, bazalka nebo třeba i nastrouhaný sýr. Opět je důležité nakonec omáčku zjemnit máslem.

Jde to i bez masa

Obě omáčky můžete připravit i v bezmasé verzi. Někdy totiž maso připravujete v troubě, nikoli na pánvi.

Pokud nechcete jako základ používat hovězí či vepřové, které nejprve opečete, začněte jen máslem a moukou. Potom přidejte do omáčky hovězí bujón, který jí dodá chuť.

Omáčka je univerzální a dá se použít prakticky ke všemu. Můžete s ní zalít opečené hovězí či vepřové medailonky, bramborovou kaši, těstoviny nebo s ní přelít zapečené kuře z trouby.

Ať už si vyberete tu bílou, nebo hnědou, pochutnáte si určitě lépe než ve školní jídelně.

Zdroj: Eating on a Dime, Cake Whiz, Persnickety Plates

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články