Krakonošův oheň a pomazánka: Pokrmy z Krkonoš, které jsou do půl hodiny na stole

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
krakonos
Zdroj: Profimedia

Každý dobře ví, že sojka nosila vousatému strážci hor informace o tom, co zase provádí Trautenberk za neplechy. Mimo to mu ale také donesla očividně i několik receptů. Vznikly tak pokrmy, které jsou po Krakonošovi pojmenovány. Dva z nich vám teď přinášíme. Nedají příliš námahy a do půl hodiny jsou na stole.

Krkonošské pohádky, ve kterých je hlavní postavou Krakonoš, znají děti i dospělí. Letos o Vánocích navíc bodovala pohádka Krakonošovo tajemství s Davidem Švehlíkem v hlavní roli.

Prvním z receptů spojených s tímto bájným duchem z hor je Krakonošův oheň, který pochází z Krkonoš. Už dlouhé roky jde o oblíbené jídlo, jehož příprava zabere sotva 30 minut. Výsledkem je oběd, který se může jíst klidně i mezi svátky.

Recept na Krakonošův oheň

Jak už název napovídá, jde o pokrm, který je ostrý. Na jeho přípravu tak budete potřebovat chilli. Kromě toho si připravte také 750 gramů vepřové kýty, sůl, mletý pepř, 80 gramů rostlinného oleje, 150 gramů cibule a 250 gramů smetany.

Z masa si připravte medailonky, které naklepejte, osolte a opepřete. Nebojte se kořením nešetřit. Pak přidejte chilli a maso opečte na rozpáleném oleji z obou stran. Těsně před dopečením přidejte na kolečka nakrájenou cibuli.

Na závěr vše zalijte smetanou, přisolte a maso v omáčce krátce povařte. Pokrm se podává s bramboráčky nebo hranolky, můžete si ho dát ale klidně i s bramborami, kaší nebo třeba gnocchi. Do půl hodiny máte vytvořené skvělé jídlo, které po prvním ochutnání jistě zařadíte do svého pravidelného jídelníčku.

Krakonošova pomazánka

Krakonošův oheň není jediné jídlo z Krkonoš, které nese jméno podle slavného vousáče. Doma si můžete připravit také Krakonošovu pomazánku. I ta bývá ostrá, dá se ale samozřejmě udělat i nepálivá verze.

Na přípravu Krakonošovy pomazánky budete potřebovat olomoucké tvarůžky, máslo, cibuli, sladkou papriku, pálivou papriku, sůl a pažitku na posypání. Připravte si také rohlíky nebo veku, pomazánka se totiž skvěle hodí jak na jednohubky, tak i na chlebíčky.

Olomoucké tvarůžky si rozmačkejte vidličkou, popřípadě je pokrájejte na malé kousky, které pak rozmixujete v mixéru. Sýr dejte do misky a přidejte k němu změklé máslo a najemno nakrájenou cibuli. Vše pak poprašte sladkou a ostrou paprikou, osolte a pořádně promíchejte. Takto je pomazánka připravená ke konzumaci.

Zdroj: Stream, Recepty, Jitulčiny recepty, iGurmet

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články