Česnečka: Za vyzkoušení stojí i pikantní španělská nebo jemná rakouská verze

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Cesnecka
Zdroj: Profimedia

Česnečku můžeme s klidným srdcem označit jako klasiku mezi takzvanými vyprošťováky. Zázračné účinky polévky postavené na česneku ale neobjevili jen Češi. Svou velmi chutnou variantu mají také Španělé a Rakušané. Každá jejich česnečka je úplně jiná, ale výborná. Kterou letos po silvestrovském veselí vyzkoušíte vy?

Českou česnečku označují mnozí lidé jako všelék, který jim nejednou téměř zachránil život. Tato lahodná polévka se hodí jak na kocovinu, tak i na začínající nachlazení či chřipku. Samotný česnek totiž kloubí několik zdravotních benefitů, což z něj dělá jednu z nejpoužívanějších surovin v přírodní medicíně.

Španělská verze je pořádně pikantní

Česnek, respektive těkavé oleje, které obsahuje, mají výborné dezinfekční, antibakteriální a antivirové účinky. Vitamíny A, B, C a E pak dokáží „nakopnout“ imunitní systém.

Pokud vám už nestačí klasická česká česnečka a chtěli byste se nechat pořádně „protáhnout“, ideální volbou pro vás bude pikantní španělská česneková polévka sopa de ajo.

Nesmí chybět uzenina

Na 5 porcí polévky si připravte 100 g salámu chorizo, 100 g sušené šunky (ideálně jamón serrano) a 200 g bílého chleba. To vše si nakrájejte na kostičky.

V hrnci rozehřejte olivový olej, na který vhoďte chorizo, a nechte smažit, dokud nezačne uzenina měnit barvu.

Pak přisypte na jemnou nakrájenou cibuli, nechte zesklovatět a přidejte šunku. Poté přidejte 10 stroužků česneku nakrájených na plátky a na závěr ještě nakrájený chleba. Vše ještě několik minut smažte.

Nezapomeňte na chilli

Nyní je čas na koření. Ve Španělsku je velmi oblíbeným a frekventovaným kořením zauzená paprika. Pokud ji nesežene, můžete přidat klasickou mletou papriku — budete ji potřebovat asi 1–2 lžíce. Poté přidejte sušené chilli papričky v množství, které vám je příjemné.

Takto připravenou směs zalijte 1,5 litrem drůbežího či hovězího vývaru. Polévku nyní nechte asi 20 minut vařit. Nakonec ještě osolte, opepřete a dochuťte 1 snítkou hladkolisté petržele.

Česnečka se smetanou

Pokud ale nejste zrovna fanda pikantních jídel, máme pro vás tip na česnečku na rakouský způsob. Její jemnost vám jistě vezme dech.

Do hrnce vložte 6 lžic másla a nechte je rozpustit. Poté přidejte 20 prolisovaných stroužků česneku a několik minut společně opékejte. Dávejte ovšem pozor, aby vám česnek nezhnědl. Jeho chuť by poté mohla být nepříjemná.

Dále přidejte 8 lžic mouky a míchejte, dokud vám nevznikne hustá pasta. Poté pomalu vmíchejte asi ½ litru mléka. Chvíli ještě míchejte a pak přilijte ¾ litru kuřecího vývaru. Přidejte sůl a pepř a za stálého míchání vařte na mírném ohni, dokud polévka nezhoustne.

Při podávání můžete polévku ozdobit nasekanou petrželkou. K oběma polévkám se hodí domácí krutonky. Do španělské verze můžete přidat i ztracené vejce.

Zdroj: Prima Fresh, Levender and Macarons, Jíme to

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články