Šetření se na nás valí ze všech stran. Šetříme na jídle, cestování i na oblečení. Pokud se však v rámci úspor chcete pustit do čištění zimního oblečení a kabátů raději zadržte. Ušetříte si čas i peníze, když si nejprve přečtete náš článek.
Při hledání na internetu byste se totiž dozvěděli vždy to samé. Pošlete kabát do čistírny, doma byste ho při čištění totiž mohli zničit. Vlněné, kašmírové a další kabáty z přírodního vlákna totiž nesnáší praní v pračce.
Čistírna je levnější než nový kabát
Pokud pravidelně nechodíte do čistírny, asi nemáte představu, kde se cena za čištění může pohybovat. Nemusíte se však obávat přehnaných částek za čistírnu. Možná vás to překvapí, ale za vyčištění kabátu zaplatíte 319 Kč. Za sezónu necháte kabát vyčistit jednou možná dvakrát a čistírna vás tak za sezónu vyjde na 638 Kč.
Když uvážíte, že kabát budete nosit zhruba 4 měsíce v roce, vyjde čištění vašeho flaušového či vlněného kabátu na cca 6 Kč za den. U péřových kabátů bude tato částka cca 7,50 Kč. A to už není až tak vysoká částka, co říkáte?
Ceny nových vlněných i péřových kabátů jsou však mnohem větší, a tak je tato částka opravdu zanedbatelná. Škoda, kterou byste způsobili pokusem o praní doma by vás tak vyšla na opravdu mnohem více, než je 638 Kč.
Čistý kabát = půl zdraví!
Vedle financí, je tu ještě jeden důvod, proč byste měli čistírnu zvážit. Pravidelná údržba zimního oblečení je totiž velmi důležitá i z hygienických důvodů. Na oblečení se při nošení venku a v dopravních prostředcích totiž zachycují bakterie, které mohou negativně ovlivnit vaše zdraví. Když budete zanedbávat čištění vašeho oblečení, můžete být náchylnější k nachlazení a dalším nemocem. Čistý kabát navíc hezky upraveně a jeho barvy budou zářit na dálku. Kromě toho bude pěkně vonět po celou sezónu.
Pokud tedy chcete své zimní kabáty udržet v dobrém stavu a ušetřit za časté čištění v čistírně, je tu také pravidelná údržba. Dodržujte tyto tři kroky a budete mít jistotu, že čistírna stačí opravdu jen 2x do roka.
• Po příchodu domů nechte kabát vyschnout, aby se ve vláknech nedržela voda. Do skříně ho pověste až potom, jinak by se v kabátu mohly tvořit plísně a kabát by mohl zatuchnout.
• Kabát pravidelně zbavujte běžných nečistot. Stačit vám na to bude samolepící váleček, kterým odstraníte prach, zvířecí chlupy, vlasy a jiné drobné suché nečistoty. To opakujte několikrát týdně. Pokud ale na kabátě objevíte skvrnu, nepouštějte se do jejího odstraňování a svěřte ho do rukou odborníků. I šetrný program na praní by mohl nenávratně poškodit zejména podšívku kabátu.
• Před uložením do skříně po vyčištění kabát uložte do speciálního obalu na šaty a nezapomeňte přidat odpuzovač škůdců. Perfektně pro tyto účely funguje levandule, skořice nebo rozmarýn. Proti molům je účinné také dostatečné větrání skříní.
Jak vyprat vlněný kabát doma?
Vlněný či flaušový kabát opravdu nikdy neperte v pračce, ale pokud se vám zdá, že kabát moc nevoní, můžete použít náš tip. V koupelně pusťte teplou vodu a zavřete dveře. Vytvoříte tak parní lázeň, do které kabát pověsíte. Z parní lázně ho po 20 minutách vyndejte a očistěte ho měkkým kartáčkem. Pak nechte kabát postupně vychladnout a uschnout.
Zimní kabáty se ale skutečně vyplatí posílat do čistírny. Doma je totiž nevyčistíte tak dobře, a především je můžete poškodit. Čistírnu však vybírejte pečlivě, ne v každé čistírně jsou vybaveni na čištění vlněných, kašmírových a jiných kabátů z přírodních vláken. Proto si vždy vybírejte si čistírny, které mají s čištěním přírodních materiálů zkušenosti.