Terapie křikem: Uleví od stresu a frustrace. Využíval ji i John Lennon

od Denisa Weisová
2 minuty čtení
terapie krikem
Zdroj: Shutterstock

Je spousta způsobů, jak vyjádřit své emoce a zbavit se stresu a úzkosti. Jedním z nich je i křik, kterým můžeme nejen dát své pocity najevo ostatním, ale i si srovnat myšlenky uvnitř sami sebe a ve své hlavě.

Přitom když člověk pomyslí na křik, nenapadnou ho hned jeho pozitivní důsledky na psychiku ani úleva od stresu, které s ním může dosáhnout.

Spíš si představí hádky s rodinou, mezi manžely, výlevy kamarádů, kteří se v něčem neshodnou, nebo vztek batolat v období vzdoru. Křik je tak spojovaný s frustrujícími situacemi a nikoliv s úlevou od psychického tlaku.

To je ale chyba, protože do určité míry může být používán jako zbraň proti stresu a psychickému vytížení. O tom nás učí tzv. terapie křikem, o které už mluví i mnoho specialistů a profesionálů v oblasti duševního zdraví.

Vznik primární terapie křikem

Křik je součástí primární terapie vyvinuté doktorem Arthurem Janovem už v 60. letech minulého století. Jejím základem je myšlenka, že nejenom křik, ale i vzlykání a další otevřené vyjadřování emocí mohou pomoci uvolnit například i potlačované trauma z dětství, které nazval jako primární bolest. Věřil, že hlasité řvaní může pomoci se s takovými zážitky vyrovnat.

Od té doby ale už uběhla spousta let. Přestože dříve byla primární terapie velmi populární poté, co ji využívaly i celebrity, jako byl například John Lennon, dnes tomu tak už není. Hodně terapeutů o jejích pozitivních dopadech a výsledcích pochybuje.

Křik sám o sobě ale může být v některých situacích užitečný a působit jako taková „první pomoc“ při psychické zátěži.

Účinek křiku na vaše tělo

Podle lékařského ředitele Mid City, doktora Bryana Bruna, tato úleva spočívá především v návalu endorfinů, které křikem produkuje hypofýza a centrální nervový systém.

Ty pak působí na mozkové receptory a zvyšují míru radosti a pozitivních účinků a snižují bolest, psychickou i fyzickou. „Když křičíte, vaše tělo se stává bdělejším a uvolňujete tím napětí ve svalech způsobené potlačenými emocemi,“ tvrdí doktor Bruno.

Navíc už i staré čínské pořekadlo tvrdí, že hlasité ječení je prospěšné pro zdraví člověka. Číňané si tuto praxi předávají z generace na generaci a stala se součástí tradiční čínské medicíny. Tradiční čínská medicína se zaměřuje na energii a rytmus některých orgánů v těle. Číňané věří, že křik je skvělým cvičením pro játra, ale i plíce.

Zdroje: Truly Experiences, Insider, The Wellnest, Flow

Autor: Denisa Weisová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články