V mnoha domácnostech lidé topení v koupelnách neřeší. Malý prostor v panelákových bytech se velmi rychle zahřeje při napuštění vany, nebo když si na sebe pustíte dostatečně teplou vodu. Co ale dělat, když bydlíte ve větším domě a koupelnu vytopit potřebujete?
Dnes už v mnoha panelových bytech, ale i v rodinných domech bývají v koupelnách nástěnná topení, která slouží i jako žebřík pro sušení vlhkých ručníků. Ne v každé domácnosti ale tato možnost topení je. A někdy si člověk před koupelí zatopit potřebuje.
„My osobně to s manželem dříve neřešili. Teď ale čekáme dítě, a až ho budeme koupat, rozhodně budeme muset mít v koupelně teplo. Proto nad tím, jak vytopit koupelnu, dost přemýšlíme,“ říká pro OnlyU nastávající maminka Anna. Jakým způsobem si tedy koupelnu v případě potřeby vytopit?
Existuje řada cest
Kromě topení, přes které někteří lidé věší mokré ručníky, existuje přímo i sušák na ručníky, který mnoho osob mylně považuje za zbytečnou věc. Ručník si můžete přece přehodit i přes topení v ložnici nebo v obýváku.
V tomto ohledu se mýlíte. Sušák na ručníky má totiž právě i funkci výhřevu koupelny. I když poskytuje tepla zdánlivě jen málo, pokud do místnosti zavřete dveře, v malém prostoru to bohatě stačí k tomu, aby se vytopil. Sušák se dá přimontovat ke zdi a zapojit do zásuvky, uvádí server Warm Up.
Další možností, jak mírně vytopit koupelnu, jsou i topné žárovky. Na podobném principu fungují například žárovky do terárií pro zvířata, které kromě světla dodávají také teplo. Tyto žárovky můžete využít v lampách i nástěnných světlech. Opět poskytují sice minimum tepla, ale v malém prostoru to stačí, píše Home Building.
Pozor na přímotopy
Jednou z možností, jak koupelnu vytopit, jsou také přímotopy. Ty mají ale několik nevýhod. Pokud se tak rozhodnete pro tuto volbu, je předem dobré vědět, do čeho jdete.
Přímotopy Pokud s ním budete topit půl hodiny před koupelí a pak ho vypnete, extrémně se to sice vašeho rozpočtu nedotkne, dejte si ale pozor na to, abyste ho nepoužívali příliš.
Další nevýhodou pak je, že by měl být přímotop dostatečně vzdálený od vody. Je přece zapojen do elektřiny, a voda by tak na něj neměla cákat. Pokud máte koupelnu malou, doporučujeme přímotop nepoužívat vůbec, pokud ale máte koupelnu větší, můžete ho zapojit třeba do zásuvky u dveří a na druhé straně místnosti se koupat ve vaně.
Zdroj: Chytré bydlení, Warm Up, Home Building, Bob Vila
Autor: Šárka Cvrkalová