Konec října bývá typický „soubojem“ mezi zastánci klasických českých Dušiček a fanoušků o poznání veselejšího Halloweenu. Tato rivalita je ale zcela zbytečná, oba svátky totiž mají stejný původ, a to v keltském svátku nazývaném Samhain.
V obchodech, ale také na některých domech se na konci října objevují strašidelné rekvizity, netopýři, pavouci a samozřejmě také vydlabané dýně — Halloween se totiž pomalu zabydluje i u nás.
Zastánci českých Dušiček, kteří především chodí na hřbitov zavzpomínat na své blízké, často proti Halloweenu bojují a velice mylně jej označují za klasický americký svátek, který k naší historii vůbec nenáleží.
Původ není americký, ale keltský
Pravdou sice je, že nejvíce oblíbený je tento svátek v anglosaských zemích, tedy v USA, Velké Británii, Kanadě či Austrálii, ale původ má někde úplně jinde.
Historie tohoto svátku totiž sahá do Irska, konkrétně ke Keltům. Právě ti slavili v noci z 31. října na 1. listopadu svátek zvaný Samhain, vysvětluje mimo jiné web 100+1. Lidé při něm zapalovali ohně a převlékali se do strašidelných kostýmů, aby dokázali zmást duchy, kteří se tuto noc mohli objevit na Zemi.
Církev chtěla pohanské svátky nahradit křesťanskými
Lidé si tradici dlouho udržovali, což se nakonec přestalo líbit církvi, která se tyto pohanské svátky snažila vymýtit. Přišla tedy s oficiálním křesťanským svátkem, který nazvala svátkem Všech svatých, takzvaným „All Hallow’s Eve“, píše server Seznam Zprávy. Právě při něm se měli lidé modlit a zapálením svíček vzpomenout na své mrtvé.
Lidé se ale svého Samhainu vzdát nechtěli, a oba svátky se tak nakonec smíchaly dohromady. Vznikl tak právě Halloween, který se slaví 31. října, zatímco svátek Všech svatých zůstal na datu 1. listopadu.
Slované vyměnili Samhain za Dušičky
Velmi podobně to probíhalo i na našem území. I Slované slavili svůj Samhain, což se místní církvi příliš nelíbilo. Poučena ale od svých západních kolegů, kde se nepodařilo pohanský svátek vymýtit křesťanskou alternativou, se církev rozhodla Dušičky posunout ještě o den později, aby bylo jasné, že se jedná o svátek čistě křesťanský.
Zajímavé je, že ačkoliv jsou Dušičky silně náboženským svátkem, po Vánocích je slaví největší část ateistického obyvatelstva České republiky. Většina lidí se vydá uctít památku zemřelých na hřbitov, kde se hroby zdobí květinami, věnci, a samozřejmě nechybí ani zapálené svíčky.
Tak vidíte, až se bude příště někdo zlobit, že se v Čechách slaví „dovezený“ americký svátek, můžete mu klidně říci, že se jedná o keltského předchůdce i našich Dušiček.
Zdroj: Seznam Zprávy, 100+1, Flowee
Autor: Markéta Mladá